Váš košík je prázdný

Infolinka +420 723 767 434 (po-pá, 8-16) Prodejna

Dehydrovaná strava - expediční jídlo - Travellunch, Voyager, Summit to Eat
Akční nabídka
Kurzy a testování

Vybrat podle výrobce

Sleva.gif, 8,1kB

Vždy ty nejlepší ceny!

Vážíme si dobrých zákazníků, proto jsme pro ně připravili slevové karty a pro ty nejlepší, individuální slevový program.

Certifikát spokojenostiBanner


Moravské skály - horolezecký průvodce

PDF Tisk Email
Novinky - Perličky
Sobota, 07 Červenec 2007 10:54

NovinkyTěsně před Vánocemi 2010 vyšel dlouho očekávaný horolezecký průvodce Moravské skály - Moravian Rocks z dílny Vladimíra Skýpaly a Vladimíra Wolfa. Průvodce zpracovává všechny moravské oblasti, které spadají pod oblastní vrcholové komise Českého horolezeckého svazu. Co všechno teda tato obtloustlá kniha, která podává vyčerpávající obraz lezení na Moravě, obsahuje? Jsou to oblasti: Jevišovická pahorkatina, Pálava, Okolí Brna, Moravský kras, Moravské pískovce, Beskydy, Okolí Moravské brány, Oderské vrchy a Nízký Jeseník, Hrubý Jeseník a Rychlebské hory.

Průvodce všechny popsané lezecké oblasti přehledně popisuje nejen textově, ale i graficky. Jsem rád, že se práce na průvodci chopil zkušený grafik V. Skýpala a podle toho výsledek taky vypadá. Každá oblast má na začátku popisu svoji mapku, která nás vede podle GPS souřadnic a názvu místa až k samotným skalám. Pod skalkama jen nalistujeme příslušnou věž či masiv a z nákresu lehce poznáme, kde se právě nacházíme a co nás čeká. U obtížněji zpracovatelných skal byla použita fotografie. V nákresech nechybí znázornění jištění - kruhy, borháky a vratné body v případě, že se slaňuje.

Po vzoru zahraničních průvodců obsahuje snad jako první, průvodce Moravské skály i piktogramy. Ne česky mluvící cizinec tak nebude úplně v pasti jako tomu bylo doposud. Světovosti nahrává i částečný překlad do angličtiny. Bohužel z praktických důvodů nebylo možno přeložit vše. Kniha by byla již příliš tlustá. U tak má průvodce úctyhodných 840g, což si myslím, je již takové maximum pro tuto literaturu. Vazba je velmi pevná, lepená, po vzoru průvodců Lonely Planet nebo Rough Guide.

Celá klasifikace byla přetvořená do stejné podoby, tedy do UIAA. To byla prý jedna ze stěžejních prací. UIAA může doplňovat ještě technická obtížnost A1 - A4. Jedná se převážně o prvovýstupy nebo o cesty, které ještě nebyly přelezeny volně. Že jich ale ubývá. Popis (cca 4 390) cest je uvedený výjimečně, autoři cest jen se zkratkou jmen a příjmením (což v případě podobných jmen není historii na závadu, pokud jsou rozepsaná např. v internetové databázi výstupů, kde je na to prostor), případně se stylem přelezu RP u cest dělaných shora. U fotografií pak najdeme většinou celá jména lezců.

Pro případné opravy chyb, doplňování prvovýstupů, atd. byla zřízena doména www.moravskeskaly.cz, kde následně bude prý i aktualizace tohoto průvodce. Aby vyšel ve stejné podobě v rozšířeném vydání, je podle autorů již velmi nepravděpodobné.
Osobně si myslím, jakožto osoba povolaná, když ty průvodce prodávám, že Moravské skály jsou jeden z nejlepších průvodců, které na československé půdě doposud vyšly. Autoři se rozhodně nemají za co stydět a patří jim velký dík.

Moravské skály - horolezecký průvodce

Plus:
+ komplexní pojetí průvodce
+ nákresy skal, mapky a plánky přístupu
+ pravidla a podmínky lezení včetně odkazů na aktualizace
+ GPS souřadnice
+ piktogramy, grafy obtížnosti a počtu cest
+ anglická legenda a popis specifik lezení
+ fotografie místních lezců

Mínus:
- seznam nejobtížnějších výstupů
- rejstřík autorů cest
- chybí historie lezení a místní osobnosti
- popis přístupu v angličtině

Další, komplexnější recenzi napsal M. Tučka na www.lezec.cz
Oficiální web: www.moravskeskaly.cz

Aktualizováno Pondělí, 21 Únor 2011 16:03
 

Komentáře  

 
0 #1 Macochaluda 2013-08-19 17:22
my knížku také máme a nemůžme než nesouhlasit se zmíněnými negativy, ikdyž kdyby měla kniha vše obsáhnout, jak velká by musela být..
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit