Váš košík je prázdný

Infolinka +420 723 767 434 (po-pá, 8-16) Prodejna

Dehydrovaná strava - expediční jídlo - Travellunch, Voyager, Summit to Eat
Akční nabídka
Kurzy a testování

Vybrat podle výrobce

Sleva.gif, 8,1kB

Vždy ty nejlepší ceny!

Vážíme si dobrých zákazníků, proto jsme pro ně připravili slevové karty a pro ty nejlepší, individuální slevový program.

Certifikát spokojenostiJak si koupit boty?

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Petr Brinček   
Pondělí, 11 Srpen 2008 10:17

Před výběrem turistických bot by jsme si měli rozmyslet jaký typ obuvi budeme potřebovat, tedy jaký terén u nás bude ve větší části převažovat. Mnoho lidí se již zklamalo v botech určených pro těžký alpský terén - vysokohorská obuv, když vlastně do hor ani nechtěli, ale boty spíše používají pro městské procházky - nízká turistická obuv, či nenáročné jednodení i vícedenní tůry do přírody v nenáročném terénu - turistická obuv.

Kriteria pro výběr turistické obuvi

Na co vlastně boty potřebuju, v jakém období je budu převážně používat? Potřebuju těžké pohory do náročných terénů nebo mi postačí lehké turistické boty na menší procházky? Pokud uvažuji o ledovcových tůrách, zvolím boty pro tento účel. Pokud vlastním již dříve zakoupené mačky a mám v úmyslu je používat na kupovaných botech, poradím se a pouvažuji jestli jsou pro vybranou obuv vhodné. Každopádně si musíme uvědomit, že asi nesežeme boty vhodné jak na ledovec tak do města, to prostě nelze.

Obuv pro nenáročný terén nám postačí nízká, lehká obuv, vyráběná z hladké kůže, někdy v kombinaci s textilními materiály (CORDURA®). Dají se použít při chůzi v ne příliš členitém terénu nebo do města. Povrchová úprava zvyšuje vodonepropustnost, jsou dostatečně prodyšné. I tento typ obuvi však musíme pravidelně ošetřovat impregnací. Tyto boty lze zakoupit i s membránou, např. Gore-tex. Pokud uvedu příklad pohoří kde takové boty uplatním, pak je to např. Šumava, Beskydy, Jeseníky, kde se budeme pohybovat po zpevněných lesních cestách.

Obuv pro střední kategorii tvoří boty do členitých, nerovných terénů. Měly by pevně držet stabilitu nohy, podrážka boty je upravena tak, aby držela stabilitu na kluzkých a nerovných terénech. Boty této kategorie už bývají vybaveny protinárazovým systémem tlumícím došlap a chránícím naše klouby. V těchto botech už bez následků na kloubech odneseme i těžší batoh. Stejně jako boty ostatních kategorií můžou být s membránou i bez.

Vyšší kategorií obuvi chápejme trekovou obuv pro středně náročné až velmi náročné podmínky. Je určena pro dlouhodobé výlety v těžkých terénech, kde budeme opravdu potřebovat, aby naše nohy byly chráněny před vlhkem a proti prochladnutí. Neodmyslitelným vybavením pohorek by měl být protinárazový systém. Tyto pohorky již mají většinou gumovou obsázku proti "okopání", můžou mít žlábky pro upevnění rychloupínacích maček a plastovou nebo kevlarovou výztuhu v podrážce pro pevnou chůzi. Tyto boty budou pravděpodobně nepoužitelné na lehčí turistiku, jelikož jsou sice bezpečné, ale noha v nich trpí vzhledem k jejich pevné konstrukci. Taková bota nebude nikdy pohodlná! Vždy ji bude potřeba rozchodit a pravděpodobně nám ze začátku bude dělat otlaky.

Řez botou

Jak si zvolit velikost obuvi?

Jeden z nejdůležitějších faktorů pro správný výběr obuvi je správná velikost. Odpovědnost tady leží především na zákazníkovi. My doporučujeme obuv u nás vyzkoušet. Pokud to nelze a vy velikost neznáte, změřte si svou nohu následujícím způsobem:
- bosou nohu přiložte patou ke zdi a zády se o zeď opřete
- poproste druhou osobu, aby v nejdelším místě vaší nohy udělala rysku
- změřte délku chodidla, tedy vzdálenost od zdi po rysku
- toto je přesná délka vaší nohy v cm

Pro výběr lezeček doporučujeme 1 cm ubrat a pro výběr pohorek naopak 0,5 cm přidat na ponožku. V našem obchodě poté naleznete velikost i v cm. Nevhodně vybranou obuv vám navíc jsme schopni do 14 dnů od zakoupení vyměnit, samozřejmě pokud jste ji nepoužili.

Se švy nebo bez švů?

Boty pro alpinismus, horolezectví a VHT mají tzv. alpský střih z minimem švů a jsou většinou vyrobeny z jednoho kusu kůže. Tím se snižuje pravděpodobnost opotřebení či prodření švu o skálu či štěrk. Tyto boty jsou však oproti jiným méně pohodlné proto je nevolíme např. do města. Boty s více švy jsou vhodné pro méně náročnou turistiku, tedy všude tam kde nehrozí poškození, potrhání obuvi o ostré skály atd.

GORE-TEX vs. HYDROFOBNÍ KŮŽE

Osobně mám rád tlustou 4mm hydrofobní kůži, kterou dostatečně dobře naimpegnuju voskem, ale i membrány mají svůj smysl. Membrána se hodí především tam, kde chceme ušetřit hmotnost boty. Např. kevlarová bota s membránou od Asola váží jen 3/4 kila a je určená do extrémních podmínek. Obdobná kožená bota by vážila min. 1 kg.

Údržba obuvi

Nezbytné pro správnou funkci boty je, dobře o ni pečovat. Většina obuvi je impregnována přímo od výrobce. Používáním však každá impregnace ztrácí své vlastnosti, zejména vodonepropustnost. Proto důsledně dbáme pokynů výrobců bot. Upozorňuji, že vada způsobená nesprávným ošetřením (nebo vůbec žádným) se dosti špatně reklamuje. Jelikož trekové boty jsou ve vyšší cenové kategorii, posílá se každý reklamovaný pár k odbornému posouzení.

Boty nejdříve očistíme a zbavíme je prachu a nečistot, poté ošetříme sprejem (kombinace kůže a textil) nebo krémem (kožené boty). Bokud vlastníme boty z membránou, tak doporučuji zakoupení krému a spreje na membrány. Vyhneme se tak znehodnocení membrány ucpáním pórů, kterýmy odchází pot z boty ven.
Osobně se mně osvědčila metoda nahřátí boty fénem, nakrémováním na teplou kůži a poté opětovné fixování krémem.

Přeji vám mnoho našlapaných kilometrů.

Aktualizováno Neděle, 01 Listopad 2015 10:46
 

Komentáře  

 
0 #1 Výběr botBotka 2012-12-17 13:32
S výběrem svých bot problémy nemám, ale horší je to u vybírání bot mé čtyřleté dcery. Dětská obuv je tak tvrdá, že nemůžu ani nahmátnout, kde má palec, abych zjistila, jestli jí to není moc volný nebo naopak. Ona je ještě malá, abych se na její slovo mohla spolehnout. Rodiče to jistě znají: "ne nic mě netlačí" a jen co člověk vyjde z obchodu "maminko, mě ty boty tlačí."
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit