Váš košík je prázdný

Infolinka +420 723 767 434 (po-pá, 8-16) Prodejna

Dehydrovaná strava - expediční jídlo - Travellunch, Voyager, Summit to Eat
Akční nabídka
Kurzy a testování

Vybrat podle výrobce

Sleva.gif, 8,1kB

Vždy ty nejlepší ceny!

Vážíme si dobrých zákazníků, proto jsme pro ně připravili slevové karty a pro ty nejlepší, individuální slevový program.

Certifikát spokojenostiBanner


Co je to geocaching?

PDF Tisk Email
Vyzkoušeli jsme - Recenze
Neděle, 12 Květen 2013 11:54

Geocaching (česky: geokešink) je globální, celosvětová hra s využitím GPS přístrojů, kterou lze chápat z mnoha pohledů, ale nejčastěji asi jako sportovní aktivitu. Geocaching spočívá v nalezení pokladu (kešky), u které je známo její ukrytí buď na základě souřadnic předem získaných ze stránek www.geocaching.com nebo získaných na základě úkolu, jehož splnění je indícií vedoucí ke správným souřadnicím. Při hledání se využívají turistické GPS, které mají v dnešní době již softwarově zabudované v menu "schránky s poklady".

Člověk, který kešky hledá se nazývá v českém slangu geokešer, geokačer, apod.. Na stránkách www.geocaching.com má registrovanou svojí přezdívku, kterou loguje (zapisuje) k nalezené kešce. Cílem je tedy nalézt kešku (poklad) a splnit úkoly, které k nalzení vedou nebo úkoly po nalezení, aby byl zápis platný. Vše funguje samozřejmě v rámci fairplay a nepředpokládá se, že by si geokešer zapisoval nalezené poklady, u kterých nebyl, např. tím, že je za něj najde a zaloguje někdo jiný.


Nalezená keš s trekovatelným předmětem

Primárním cílem geocachingu, pomineme-li marketingový cíl společnosti Garmin a provozovatele webu www.geocaching.com, je přivést geocachery k zajímavým místům naší planety. Takové místo je popsáno v popisu kešky, stejně jako i indície vedoucí k jejímu nalezení. Garmin v současnosti již www.geocaching.com nepodporuje a v roce 2010 rozjel vlastní projekt na adrese www.opencaching.com.
Sekundárními cíly všech těchto projektů je sociální propojení geokešerů (fóra, srazy, ..), ekologické chování geokešerů (sběr odpadu), a další.
Co má klady, má samozřejmě i zápory.
Nejdůležitějším nešvarem geocachingu je paradoxně ekologie, kterou jsem uvedl jako jeden ze sekundárních cílů. Geocaching láká nejen lidi se vztahem k přírodě, věcem a cízímu majetku, ale i tu druhou skupinu, která slepě sleduje cíl, aniž by připustila některé hranice, přes které nelze přešlápnout. Dle rozhovoru na CHKO Beskydy je geocaching jeden z největších problémů národních přírodních rezervací. Stejně by mohli mluvit majitelé lesů a pozemků kde kešky leží. Problémem pro ně samozřejmě nejsou lidé, kteří si jdou pro poklad pěšky nebo na kole, ale především kešeři, který se příliš nezajímají o popis přístupu ke kešce (vždy zobrazeno v popisu na internetu) a autem jedou až k pokladu, nesledujíc přitom hranice soukromých pozemků, hranice Národních parků, CHKO, ... Odpadky okolo kešek pak jsou jen třešničkou na dortu. To si samozřejmě uvědomují i provozovatelé všech dotčených her týkajících se geocaschingu a proto pořádají sběrové akce, kdy se sejde skupina dobrovolníků a procházejí trasy podle předem připraveného plánu s cílem sbírat nalezený odpad.


Keš nalezena ve své skrýši. zdroj: wikipedie

Podorbněji o tom co je geocaching si můžete přečíst na stránkách největšího provozovatele této hry www.geocaching.com

Jako prodejci GPS přístrojů vnímáme velký zájem o turistické navigace právě z důvodů provozování geocachingu. Pro milovníky cestování a aktivit v přírodě je to příjemný doplněk pro celou rodinu.

Nejčastější otázky k GPS přístrojům vhodných pro geocaching

K nejrozšířenějším zařízením pro Geocaching patří produkty firmy Garmin a to především modely Dacota a eTrex. Pokusím se zde shrnout nejčastější otázky našich zákazníků, které určitě i vám přinesou odpovědi, které zpravidla nejsou patrné hned na první pohled. Otázky jsem řadil od nejčastějších po méně časté a postupně zde budeme přidávat další.

Otázka číslo 1
Jaký je rozdíl mezi Dakota 10 a Dakota 10 PRO?
- Rozdíl je v mapách. Přívlastek PRO znamená, že společně s přístrojem si kupujete mapu v měřítku 1:10000, zatímco Dakota 10 má pouze mapu 1:25000 (méně podrobnou).

Otázka číslo 2
Co znamená Lifetime v názvu produktu?
- Lifetime znamená označení mapy, kterou můžete aktualizovat zdarma do konce životnosti přístroje, ke kterému byla zakoupena.

Otázka číslo 3
Na internetu je nabídka přístrojů bez mapy což je pro mně levnější. Jak pak nahraju mapy do GPS zdarma?
- Důležité je podotknut, že zákazník má na mysli, jak nahraje do GPS nelegálně opatřenou mapu Garmin. To většinou vyplyne z osobního jednání na naší prodejně. Odpověď je jednoduchá. Turistické mapy Garmin patří k tomu nejlepšímu co na trhu existuje, proto je nejcenější na koupi nového přístroje právě mapa. Samotný přístroj zpravidla nemá velkou cenu. Pokud jste se nechali zlákat cenou o 500,- Kč nižší, udělali jste obrovskou chybu. Kvalita výpočtu trasy, spolehlivost i možnost úspěšně vyhledat cíl, přímo úměrně závisí na kvalitě a aktuálnosti navigačních map. Investice do mapových podkladů navigace mohou v průběhu životnosti překročit pořizovací cenu samotného přístroje. Garmin si mapy dobře hlídá a bez kódu k mapě nemáte šanci. Resp. běžný uživatel nemá šanci, případně ho to stojí moře času a nervů.
Volně stáhnutelné mapy různé kvality lze nalézt např: zde: http://gpsmapsearch.com/?l=cs


Otázka číslo 4
GPS zařízení eTrex 30 PRO je při navigování v autě příliš pomalé. Je to normální?
- Bohužel ano. Neřekl bych ale, že je to velký problém. Je potřeba uvědomit si, že eTrex 30 je stejně jako Dakota, Oregon, apod. turistická navigace s mapou v měřítku 1:10000 se všemi detaily vč. vrstevnic, turistickým značením, apod. Překreslovat pak takové množství dat při rychlosti auta je prostě problém, se kterým se nepočítá. Do auta je autonavigace s automapama a na tursitiku zase turistická navigace. Problém lze každopádně vyřešit oddálením mapy bez zobrazení zbytečných detailů.

Otázka číslo 5
Jak nahraju do GPS podrobnou mapu celého světa a všechny poklady ke hře Geocaching?
- Datový objem by byl tak velký, že toto prostě zatím není možné.

Otázka číslo 6
Můžu hledat s Dakotou Wherigo keše?
- Wherigo keše lze hledat pouze na přístrojích, které to umožňují a Dakota mezi ně nepatří. Nejčastěji se používají mobilní telefony s Androidem nebo různé tablety.
- Popis Wherigo keše najdete třeba zde: http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=223044d4-c526-4cd8-bbc5-fa21d9b055c2


Otázka číslo 7
Mají turistické GPS hlasovou navigaci?
- Ne, nemají. Neslouží k navigování v autě a není to potřeba. Předpokládá se dostatek času k prohlédnutí displeje.

Otázka číslo 8
Umí eTrex 30 zaznamenat prošlou trasu a exportovat ji do PC podobně jako např. Endomondo?
- Ano, umí. Slouží k tomu aplikace Garmin Connect http://connect.garmin.com/

Otázka číslo 9
Jak lze nahrát do GPS Garmin souřadnice pokladu ze hry Geocaching?
- Zařízení připojíte přes USB k počítači a počkáte až je systém Windows automaticky detekuje. Na webu Geocaching si vyberete keš, kterou chcete nahrát a zvolíte možnost "Send to GPS". Pokud není GPS rozpoznána, budete muset doinstalovat Garmin Communicator Plug-in, který vám web automaticky nabídne. Pokud se nenainstaluje automaticky, musíte si ho nainstalovat ručně z http://software.garmin.com/cs-CZ/gcp.html

Otázka číslo 10
Může někdo pomocí GPS zjistit moji polohu?
- Ne automaticky. Ano, pokud někomu řeknete souřadnice, na kterých se nacházíte.

Pokud máte další dotazy, piště je do komentářů. Rádi na ně odpovíme.

 

Aktualizováno Pondělí, 13 Květen 2013 06:58
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit