Váš košík je prázdný

Infolinka +420 723 767 434 (po-pá, 8-16) Prodejna

Dehydrovaná strava - expediční jídlo - Travellunch, Voyager, Summit to Eat
Akční nabídka
Kurzy a testování

Vybrat podle výrobce

Sleva.gif, 8,1kB

Vždy ty nejlepší ceny!

Vážíme si dobrých zákazníků, proto jsme pro ně připravili slevové karty a pro ty nejlepší, individuální slevový program.

Certifikát spokojenostiBanner


Skládací lihový vařič Esbit

PDF Tisk Email
Vyzkoušeli jsme - Recenze
Pondělí, 11 Červen 2012 19:27

Ty si chceš vzít lihový vařič? Už jsi na tom někdy vařil? Jsi magor? Je to úplně na dvě věci. Tak přesně tyto slova slyším úplně vždycky když někam jedeme resp. letíme letadlem a já zvažuju vzít si jako jediného pomocníka na vaření - lihový vařič Esbit. Osobně si myslím, že právě tito skeptici nemají o liháči ani ponětí. Rok se s rokem sešel a já jsem vyfotil pár fotek, které nejen že lihový vařič představí, ale zároveň doporučí k nenáročným trekům, výletů či výpravám.

 

Skládací vařič Esbit
Skládací lihový vařič Esbit

Zmiňovat se o tom, že nespornou výhodou lihového vařiče je nízká hmotnost a malý objem při sbalení je asi zbytečné. Další obrovskou výhodou lihových vařiču a jejich tuhého paliva je přeprava letadlem. Benzín (petrolej) ani plynovou kartuši vozit nelze. Navíc "benzíňáky" jsou těžké, objemné, srmdí a jsou náchylné k poruchám - palivo nesplynuje, ucpe se trycka, pokazí se pumpa, ... Plynové vařiče vás nutí obstarávat si plynovou kartuši na místě, což může být v některých lokalitách značný problém. Proč tedy nezvolit lihový vařič? Zvlášť když nás může uklidnit fakt, že je dodnes na světě využívá spousta armád.

Cílem dnešního testu bylo ohřát si vodu na dehydrovanou stravu MX3, která tvoří plnohodnotné hlavní jídlo, případně si uvařit čaj. Na sáčku píšou: "Uvařte 250ml vody a zalejte". Do konvičky jsem tedy nalil 3 dcl.


Vše co budeme k dnešnímu vaření potřebovat. MX3 - dehydrovaná strava, vařič Esbit a tuhý líh (je součástí vařiče) a konvičku nebo jinou nádobu na ohřev vody.


Jedna z největších výhod vařiče. Vejde se do dlaně a hmotnost je zanedbatelná. Balení obsahuje vařič i palivo.


Vařič připravíme, rozložíme a položíme do něj dvě lihové kostky.


Už nám to hoří, mačkám stopky a čekám na překvápko. O tom, že se voda uvaří není pochyb (někteří tvrdí, že voda vařit nebude). Pochybovači to asi opravdu nikdy neviděli hořet.


Dvě kostky jsem určil celkem snadno podle návodu na krabičce.


Dvě kostky dohořely, voda probublává, ale když chci vodu trochu převařit, je potřeba přidat třetí kostku.


Voda bublá již poměrně slušně. Zbytečně ji nenecháme odpařovat a zalejeme si čaj.


3 dcl vody jsme uvařili za 6 minut. 6:45 je doba, kdy již voda silně vřela, tak jak jsem zvyklý z rychlovarky doma v kuchyni.


Čaj se pěkně louhuje a třetí kostka dohořívá. Dehydrované jídlo MX3 jsem nakonec ušetřil. Nikdo neměl chuť :)


Tak toto je vše co potřebujete k uvaření čaje nebo oběda pro jednu osobu. Tři kostky pevného lihu a lihový vařič.


Konvice je proti vaření na plynu trochu okouřená, ale stačí ji otřít suchým papírovým kapesníkem a je zase jako nová.

VÝHODY:
+ nízká hmotnost
+ dobrá skladnost
+ možnost přepravovat letadlem
+ nezapáchá, nekouří
+ bezporuchový

NEVÝHODY:
- nevhodný k většímu vyvařování (delší doba varu)
- pokud vám dojde tuhý líh, máte v zahraničí ještě větší problém než když dojde plyn
- použitelnost jen za určitých klimatických podmínek - v zimě neuvaříte

Tak co na vaření na lihovém vařiči říkáte vy? Můj osobní názor je, že na nenáročné treky, kde neplánujeme žádné vyvařování, topení sněhu, apod. se jedná o naprosto dostačující nástroj. Jeho použití umocňuje fakt, že ho bezproblémů převezete letadlem, nezabere moc místa a jeho hmotnost je zanedbatelná.

Pište do komentářů vaše postřehy s lihovými vařiči.

Aktualizováno Pondělí, 11 Červen 2012 19:43
 

Komentáře  

 
-1 #9 Objevili EsbitPetr Brinček 2012-08-01 13:00
Citace Matěj Oliva:
No trochu zaspali ne? Tohle se dá koupit za 40 korun v domácích potřebách už pár desetiletí! K tomu PEPO za 35 a je hotovo. Jinak vozíme to na motorce a je to optimální, hlavně víte, kolik lihu zbejvá.

Bohužel zkušenost je taková, že líh Esbit má mnohem lepší výhřevnost a míň splodin (čistější nádobí) než líh za 40,- Kč z domácích potřeb.
Možná i proto používají vojáci Esbit. Nově ho nakupují např. i výrobci malých parních motorů, jelikož zkušenosti s klasickým levným byly nevalné.
Citovat
 
 
0 #8 Objevili Ameriku?Matěj Oliva 2012-08-01 06:27
No trochu zaspali ne? Tohle se dá koupit za 40 korun v domácích potřebách už pár desetiletí! K tomu PEPO za 35 a je hotovo. Jinak vozíme to na motorce a je to optimální, hlavně víte, kolik lihu zbejvá.
Citovat
 
 
-1 #7 sprejeJiří Hošek 2012-06-27 13:44
Citace Petr Brinček:
No to právě není pravda. Schálně jsem se díval do toho letáku co jsem si vzal na letišti v Barceloně a spreje apod. tam nemají co dělat. Pokud projdou v příručním zavazadle, je to chyba. Stejně tak jedy = i sprej proti komárům.


No a to je právě ono, jak píšu :-) Já nalétám s příručním zavazadlem přes 20 letů ročně a snad nikdy s tím nikdo problém neměl. Jedině v Polsku na letišti s šamponem 150ml a v Paříži s tím tuhým lihem. Na Zélandu jsem zapomněl vytáhnout propan-butanovou bombu od vařiče z batohu, to jsem ale snad ani nemohl čekat, že projde :-)
Citovat
 
 
+1 #6 Spreje nePetr Brinček 2012-06-27 13:33
No to právě není pravda. Schálně jsem se díval do toho letáku co jsem si vzal na letišti v Barceloně a spreje apod. tam nemají co dělat. Pokud projdou v příručním zavazadle, je to chyba. Stejně tak jedy = i sprej proti komárům.
Citovat
 
 
-1 #5 HořlavinyJiří Hošek 2012-06-27 13:30
Citace Petr Brinček:
Hmmm, to je právě ten problém. Hořlaviny jsou v příručním zavazadle zakázány.


A to je právě další věc k diskuzi. Např. lak na vlasy a nebo deodorant ve spreji jsou přece taky hořlaviny a na letišti vždycky projdou, pokud nemají více než 100ml
Citovat
 
 
-1 #4 Příruční zavazadlo je problémPetr Brinček 2012-06-27 13:24
Hmmm, to je právě ten problém. Hořlaviny jsou v příručním zavazadle zakázány.
Citovat
 
 
-1 #3 Tuhý líh do letadlaJiří Hošek 2012-06-27 13:19
Bohužel bylo to jen v příručním zavazadle, což je samozřejmě ještě citlivější záležitost na propustnost přes bezpečnostní kontroly. Ale je to vždycky jen na dané kontrole letiště. Jednou mi na letišti prošel i zapalovač, který jsem položil naprosto viditelně do vaničky, jelikož jsem ho už nestihl nikde vyhodit, s doměním, že mi ho vezmou :-)
Citovat
 
 
+1 #2 V zavazadlovém prostoru?Petr Brinček 2012-06-27 12:56
Chci se zeptat, zda-li byl vyřič a tuhý líh uložený v zavazadlovém prostoru? Podle směrnic EU, které jsou k dispozici na každém letišti ve formě letáčků, se může vařič zcela 100% a líh na 50% (věc názorů) převážet v zavazadlovém prostoru. Zcela zakázané jsou zbraně (bez povolení), výbušné látky (plynové kartuše) a drogy. Ostatní lze přepravovat v zavazadlovém prostoru letadla. Známí mi tvrdili, že jim třeba zabavili benzínový vařič a prázdnou palivovou láhev, nebo si od nás objednával zákazník náhradní pumpu k vařiči, taky zabavenou. Toto je podle mně buzerace, ale co naděláte :sad:
Citovat
 
 
0 #1 Tuhý líh do letadlaJiří Hošek 2012-06-27 10:15
Bohužel musím říct, že ne vždy je převoz tuhého lihu bezproblémový. Letos při cestě na Nový Zéland jsem v Bratislavě na letišti s vařičem i tuhým lihem sice prošel, v Paříži na letišti Orly už ale nikoliv a tuhý líh mi vyhodili.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit