Váš košík je prázdný

Infolinka +420 723 767 434 (po-pá, 8-16) Prodejna

Dehydrovaná strava - expediční jídlo - Travellunch, Voyager, Summit to Eat
Akční nabídka
Kurzy a testování

Vybrat podle výrobce

Sleva.gif, 8,1kB

Vždy ty nejlepší ceny!

Vážíme si dobrých zákazníků, proto jsme pro ně připravili slevové karty a pro ty nejlepší, individuální slevový program.

Certifikát spokojenostiBanner


Test čelovek Led Lenser H7R, Silva Trail Runner a Petzl Tikka 2 XP

PDF Tisk Email
Vyzkoušeli jsme - Recenze
Neděle, 22 Září 2013 09:24

Od letoštního jara jsem měl možnost otestovat čelovky Led Lenser H7R, Silva Trail Runner a Petzl Tikka 2 XP na spoustě běžeckých, turistických i horolezeckých akcí. Čelovku Led Lenser H7R vlastním už delší dobu, tudíž můžu poreferovat i zážitky s touto čelovkou ze zimy, kdy jsem ji používal na běžky a v případě, že nebyl sníh, tak ke běhání. V tomto testu čelovek se pokusím tyto čelovky porovnat a popsat jak mně která vyhovovala. Podrobný test čelovky každé zvlášť jsem popsal již dříve ve článcích „Čelovka Silva Trail Runner - uživatelská recenze“, „Čelovka Petzl Tikka 2 XP - uživatelská recenze“ a „Čelovka Led Lenser H7 a H7R - uživatelská recenze“. Čelovku Silva Trail Runner testoval i Honza Pala z Mountainski.cz, jehož celou recenzi si můžete přečíst ve článku „Čelovka Silva Trail Runner - ideální na skialp, běžky, kolo a běh“.

Předně bych chtěl upozornit, že test je subjektivní a popisuje jak se danné čelovky hodí ke běhání, kterému se asi věnuji v nočních hodinách nejvíce. Pokud budete chtít čelovku použít k čemukoliv jinému, může váš názor být zcela odlišný. Rád si ho přečtu v komentáři pod článkem. Pokud si chcete přečíst podrobnější testy, doporučuji web www.e-celovka.cz.

Čelovky Led Lenser H7, Silva Trail Runner a Petzl Tikka 2 XP
čelovky Led Lenser H7R, Silva Trail Runner a Petzl Tikka 2 XP

Čelovka Led Lenser H7R je, co se týká svítivosti a ceny, jedna z nejlepších čelovek na českém trhu.  Špičková optika, kterou je Led Lenser pověstný, dělá z čelovky vlastně i jedinečnou záležitost, jelikož většina čelovek má dnes elektronickou regulaci jasu a focus (zoom), nebo-li nastavení světelného kužele, se plynule nastavuje pouze na této čelovce a jejich kopiích, kde právě optika zaostává za originálem od německého Led Lenseru.
Model H7 a H7R se liší pouze verzemi výbavy. K Led Lenser H7R dostanete navíc „zdarma“ nabíječku a 3x AAA NiMH 900mAh dobíjecí baterie. Samozřejmě můžete alternativně použít i baterie jiné technologie, např. Alkalické. Pokud uvažujete o dobíjení, investice do H7R se rozhodně vyplatí, jelikož baterie nemusíte ani vytahovat z pouzdra, ale pouze připojíte adaptér k čelovce.
Světlo čelovky, které by mělo mít světelný tok 200 lumenů na plný výkon, je naprosto dostačující pro běh a jízdu na kole lesem. Naopak, při běhu po asfaltu nebo turistice jas čelovky zcela běžně snižuju a rozšiřuji světelný kužel v rámci úspory baterií. V lese bohužel menší výkon čelovky nestačí a pokud si nechcete zlámat nohy, musíte využít čelovku naplno. Baterie při plném výkonu vydrží svítit dostatečně zhruba 3 hodiny, poté světlo znatelně slábne. K vybíjení baterií dochází konstatně, tedy pozvolna. Regulaci vybíjení čelovka nemá.
Regulace jasu se provádí páčkou potenciometru na bateriovém pouzdru v zadní části hlavy. Bohužel není využita celá dráha potenciometru, takže asi na 25% se neděje nic a poté je nastavení již velmi citlivé.
Čelovce bych vytkl především její technické zpracování. Konstrukčně je čelovka nejhorší ze všech tří popisovaných modelů. Špatně držící aretace naklápění a pouze dvě polohy, do kterých jde čelovka naklopit jsou pro běh hodně degradující. Toto jsem považoval za největší nevýhodu, dokud jsem s čelovkou nezačal běhat a nosit ji na horolezecké akce v batohu. Zde se objevily její další nedostatky. Pásek okolo hlavy je tenký, což pravděpodobně způsobuje klouzání z hlavy. Silva i Petzl mají pásek výrazně silnější a Silva to navíc pojistila silikonovým proužkem, který klouzání 100% zabrání. K Led Lenseru H7 i H7R sice dostanete zdarma neopranové pouzdro, ale pravděpodobně při skládání do tohoto pouzdra, které je dle mého názoru zbytečně malé, došlo k přelomení drátku čelovky. Jelikož čelovky i prodáváme, je to nejčastější příčina reklamace.
Abych to shrnul. Čelovka Led Lenser je skvělá čelovka na turistiku a další disciplíny, kde nedochází k otřesům. Při turistice nebo lezení mně výše uvedený problém s klouzáním čelovky nikdy nenastal. Samozřejmě to můžete vyřešit jako Lukáš (foto). Celou recenzi Led Lenser H7R si přečtěte na www.e-celovka.cz

čelovka Led Lenser H7R
čelovka Led Lenser H7R

Čelovka Silva Trail Runner je model dělaný přímo pro běh. Není tedy náhodou, že mně tato čelovka vyhovuje ve všech ohledech. 2x AA alkalické baterie, které používám dodávají čelovce dostatek energie. Bateriové pouzdro je umístěno v zadní části hlavy, tedy obdobně jako u čelovky Led Lenser.
Regulace jasu se provádí elektronicky. Buď si zapnete High-Power LED s dosvitem až 50m, nebo si vystačíte s dvěma postranníma LEDkama, které bohatě stačí na běhání po asfaltu nebo jízdu na kole po jasně čitelné silnici. Tady má Led Lenser H7R trochu navrh, jelikož regulace a nastavení světelného kužele je příjemnější.
Pásek vypilovaný do detailu s naneseným proužkem silikonu zabraňuje padání čelovky a tedy nepříjemnému odírání uší jako je tomu u Led Lenseru.
Nastavení sklonu čelovky je maximálně plynulé bez aretací. Tady to má Silva Trail Runner vyřešeno ze všech tří čelovek nejlépe. Stejně jako krytí proti vodě, které uvádí jako IP x6. Zd však musím upozornit na to, že po větším dešti přestala na čelovce svítit jedna z postranních diod. Čelovka je nerozebiratelná, takže nevím jestli jde o závadu způsobenou přímo deštěm nebo studený spoj. Dioda totiž občas svítí.
Dosednutí čelovky na čelo má opět Silva až předimenzované. Ze všech tří čelovek nejlepší. Nikde netlačí, prostě cítíte se jako by jste na hlavě nic neměli.
Větší nevýhody jsem u čelovky neobjevil. Jediné co ji oproti zmiňovaným modelům chybí je nastavení šířky světelného kuželu.
Celkově bych asi Silvu Trail Runner doporučil na běh ze všech tří čelovek nejvíce. Celou recenzi čelovky Silva Trail Runner si můžete přečíst na www.e-celovka.cz

čelovka Silva Trail Runner
čelovka Silva Trail Runner

Čelovka Petzl Tikka 2 XP je z popisovaných modelů čelovek zlatá střední cesta. Precizní zpracování od Petzlu se opravdu povedlo. Velké tlačítko, kterým se čelovka zapíná a přepíná módy je pohodlně ovladatelné i v rukavicích. Čelovka má tři módy svícení, resp. dva módy svícení a jeden mód blikání. Oproti nižšímu modelu Petzl Tikka 2 Plus má Tikka 2 XP vysouvací sklíčko, které rozptýlí světelný kužel do šířky. To lze využít při chůzi nebo orientaci např. ve stanu. Hodí se i červené světlo, kterým neoslňujete ostatní např. Při debatě v kruhu přátel.
3x AAA baterie jako u Led Lenseru můžete nahradit programovatelným Li-Ion modulem Petzl Core, což zase rozšíří možnosti této čelovky. Hmotnost čelovky je díky umístění baterií v těle čelovky ze všech tří kousků nejmenší.
Aretace čelovky je oproti Led Lenseru výrazně plynulejší, ale takové kvality jako Silva nedosahuje. Sklopení čelovky je dostatečné i pro chůzi i pro jízdu na kole.
Bohužel elektronické nastavení jasu čelovky není plynulé a zde má Led Lenser H7R navrch. Nižší svítivost (ECO mód) jsem např. Při beskydské sedmičce (závody B7) v lese nemohl využít, protože je prostě na běhání nedostačující. Pokusů jsem udělal hodně, ale prostě ECO mód využijete pouze na cestě nebo kdekoliv jinde, kde dobře čtete terén. Na kole a při běhu musíte svítit „na plné pecky“. Nicméně pokud módy přepínáte a používáte sklíčko na rozšíření světelného kužele, lze s bateriemi vydržet poměrně dlouho. Na B7 jsem baterie neměnil a čelovku využil i na další závody.
Nejvíce si u Petzlu cením toho, že na tyto čelovky prakticky nebývají reklamace. Prodlouženou záruku si sice zaplatíte, ale na druhou stranu si můžete být poměrně jistí, že se na Tikku 2 XP můžete spolehnout. Netvrdím, že Petzl nikdy neudělal chybu, např. Model RXP byl v jeho počátcích krok dozadu a opravdu hodně jsem se rozmýšlel, jestli tento model dál prodávat, vzhledem k narůstajícímu počtu reklamací. Tikka 2 XP je pravým opakem a za mnoho led prodeje i jejíjo předchůdce neevidujeme jedinou reklamaci.
V zimě je výhoda čelovky, že má baterie vepředu zároveň její nevýhodou, jelikož rychle dojde k namrznutí baterií a tedy nefunkčnosti čelovky. Např. Na kole se baterie ochladí opravdu hodně rychle a baterky vám to vycucne za 2 minuty.
Jinak čelovce není co vytknout a klidně bych si ji zakoupil znovu. Celou naši recenzi si můžete přečíst na webu www.e-celovka.cz

čelovka Petzl Tikka 2 XP
čelovka Petzl Tikka 2 XP

Shrnutí:
Led Lenser H7R je čelovka s dobrým svitem, ale špatnou konstrukcí. Na dlouhé běhy není vhodná, bez dalších úprav. Horší aretace a materiály ji řadí v tomto testu na poslední 3. místo.

U čelovky Silva Trail Runner je vidět, že je Silva značkou orienťáků (orientačních běžců) a podle toho se taky ubíral vývoj. Vyvážená hmotnost, dostačující svítivost, avšak nemožnost zaostření světelného kužele. Čelovka je však po konstrukční stránce nejlepší ze všech tří modelů. Považuji ji tedy za vítěze testu i přes fakt, že přestala svítit jedna dioda.

Petzl Tikka 2 XP je maximálně univerzální čelovka, pro různé druhy použití. V případě, že bych k čelovce zakoupil modul CORE, asi by se stala vítězem mého testu, ale nepřekousnul jsem fakt, že ECO mód je u této čelovky prostě na nic. Čelovka sice vydrží při tomto módu 30 hodin, ale při svitu 16 lumenů si možná zavážete boty. Běhat v lese u toho ale nelze. Docela hodně využívám právě sklíčko na rozptyl paprsku, který Silvě chybí.

Cenové srovnání (uvádíme doporučené maloobchodní ceny):

Led Lenser H7Rnabíjecí baterie jsou součástí dodávky – 1664,- Kč
Silva Trail Runnersoučástí jsou alkalické baterie – 1495,- Kč
Petzl Tikka 2 XPsoučástí jsou alkalické baterie – 1340,- Kč

 

Aktualizováno Neděle, 22 Září 2013 09:58
 

Komentáře  

 
0 #2 PěknéZdenda296 2013-12-16 22:24
Pěkná recenze, co se týče Lenserů tak souhlas s Bobbym - ale i u Petzlů mi přijde, že se zkazili v té poslední várce. Teď hledám nějakou novou značku v těch míň známých a zatím mi asi jako nejlepší i přes vyšší ceny vychází Surefire....
Citovat
 
 
0 #1 TleskámBobby 2013-09-30 15:52
A já si myslel, že nové recenze na čelovky už se nepíšou...
Silvu jsem nikdy v ruce neměl, takže ji nesoudím, o šíleném dílenském zpracování Lenserů si šeptají i vrabčáci na střeše. Zas ale XP2 znám, používám a spokojený jsem, jen je fakt, že ten ECO mód je spíš nouzovka na použití "kam mi sakra ve stanu zapadl zapalovač"
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit