Váš košík je prázdný

Infolinka +420 723 767 434 (po-pá, 8-16) Prodejna

Dehydrovaná strava - expediční jídlo - Travellunch, Voyager, Summit to Eat
Akční nabídka
Kurzy a testování

Vybrat podle výrobce

Sleva.gif, 8,1kB

Vždy ty nejlepší ceny!

Vážíme si dobrých zákazníků, proto jsme pro ně připravili slevové karty a pro ty nejlepší, individuální slevový program.

Certifikát spokojenostiBanner


Ponožky z Merina nebo ze syntetiky?

PDF Tisk Email
Vyzkoušeli jsme - Testy
Neděle, 20 Leden 2013 14:11

Taky si pokládáte tuto otázku? V článku Merino nebo syntetika jsme si popsali jednotlivé materiály trochu podrobněji, aby zákazník získal rychlý přehled o nejpoužívanejších materiálech k výrobě funkčního prádla. V článku jsem také uvedl princip funkce Merina a jeho schopnosti zadržovat vodu, což považuji zároveň za největší nevýhodu tohoto materiálu při určitých výkonech, které ve článku taktéž popisuji. Kontroverzním se stalo zejména tvrzení, že Merino není vhodný materiál na výrobu ponožek. Proč?

Principielně se nic neliší od informací uvedených v předešlém článku o Merinu, ale přesto se setkávám s argumenty, že kdyby tomu tak skutečně bylo a Merino nebylo vhodným materiálem na výrobu ponožek, nevyráběli by přední světoví výrobci merinové ponožky jako na běžícím pásu. Tento argument, dle mého hodně přízemní, se přímo střetává se zájmy předních světových korporací, marketingem a principem obchodování s potřebami pro outdoor (sporty v přírodě). Merino je ekologické (plně rozložitelné a přírodní), teplé, funkční – na tyto argumenty slyší zákazníci mnohem více než na: Polyester a polyamid zatěžují svouji výrobou životní prostředí, rozkládají se 100 a více let, jsou alergenní, … na co jako zákazníci upřímně slyšíte líp?

High Point Lord Merino
Ponožky High Point Lord Merino

K ponožkám. Jak jsem již minule uvedl, Merino zadržuje vodu výrazně více než jeho syntetické protipóly (Merino 18%, Polyester 0,8%, polypropylen 0,08% svého objemu). Princip Gore-Texu v obuvi je odvádět vodu odpařováním přes membránu laminovanou mezi svrškem obuvi a podšívkou (více o obuvi ve článku Jak si koupit boty).
Základní otázka tedy zní:
Pomáhá odpařování potu z obuvi to, že vytvoříme v botě potoky svého potu (Merino) nebo naopak to, že pononožku vytvoříme z nenasákavého materiálu po němž budeme kapilárně odvádět systémem kanálků pot ven z boty a malý zlomek necháme odpařit přes membránu (syntetika)? Odpovězte si sami.

ponožky Moira Paramount
ponožky Moira Paramount z polypropylenu

Vlastní zkušenost:
Abych svá tvrzení byl schopný opravdu doložit, koupil jsem si ponožky z Merina a ze syntetiky a převážně při turistice a skialpinismu jsem je používal celou sezónu.

Výsledky:
- Merinová ponožka už po prvním použití a vyprání ztratila svůj tvar a výrazně zežmolkovala – dá se předpokládat, že u ponožek z čistého 100% Merina by tato negativní vlastnost byla zesílena.
- S Merinovou ponožkou byl pocitový problém. Neustálé mokro v botech, což způsobovalo zjemnění kůže a zvýrazněnou tvorbu otlaků.
- S Merinem jsem nikdy neměl pocit, že je mně zima (požíváno i v opravdu tvrdých mrazech).
- Po čase byla ponožka tak deformovaná, že výztuhy paty a špičky již neplnily svoji funkci. Po půl roku intenzivního používání vyhozeno pro výrazné opotřebení.

- Syntetická ponožka vypadá po jednom roku pořád stejně.
- Ponožky neobsahují nanočástice stříbra, proto již po jednom dni jde cítit zápach, který odstraníme pouze vypráním.
- Nikdy jsem po nich neměl otlaky, na rozdíl od Merina. Na noze je znát, že je ve vlhku (zejména u skialpových lyžáků), ale nevypadá tak hrozně jako při použití Merina, kdy noha vypadala jako bych vylezl po půlhodině z vany – varhánky.
- Nikdy mi v ponožkách ze syntetiky nebyla zima.

Závěr:
Merinové ponožky si oblíbila zejména přítelkyně, která je nosí do práce do nazouváků a opravdu si pochvaluje jejich vlastnost – zahřát.
Syntetické ponožky si naopak pochvaluji já, jelikož plní mnohem lépe službu, kterou po nich při sportu vyžaduju.

 

Aktualizováno Neděle, 20 Leden 2013 14:26
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit