Váš košík je prázdný

Infolinka +420 723 767 434 (po-pá, 8-16) Prodejna

Dehydrovaná strava - expediční jídlo - Travellunch, Voyager, Summit to Eat
Akční nabídka
Kurzy a testování

Vybrat podle výrobce

Sleva.gif, 8,1kB

Vždy ty nejlepší ceny!

Vážíme si dobrých zákazníků, proto jsme pro ně připravili slevové karty a pro ty nejlepší, individuální slevový program.

Certifikát spokojenostiBanner


Proč je Simond Toucan 2 nejlepší jistítko?

PDF Tisk Email
Vyzkoušeli jsme - Testy
Neděle, 25 Březen 2012 01:00

 Každý kdo se považuje za horolezce nejen dobře leze, ale i dobře jistí a umí na 100% používat lezecký materiál, který si nakoupil nebo jinak opatřil. Pryč jsou doby kdy se jistilo osmou nebo 1/2loďákem. Neodsuzuju tyto metody, ale snažím se řídit heslem proč dělat něco průměrně, když to jde dělat ještě bezpečněji. Rukou mně prošy snad všechny jistítka co se kdy vyrobila a nějakým způsobem alespoň trochu rozšířila mezi lezeckou komunitu. Simond Toucan 2 je jedno z nich a v následujícím článku shrnu, proč ho považuju momentálně za nejlepší kyblík na jištění.

 

Simond Toucan 2 vychází z populárního modelu Simond Toucan s pohyblivou pákou, která sice nemá žádné pevnostní požadavky, ale přesto u hodně lidí nebudila svým plechovým vzezřením příliš dobrý dojem. Francouzká firma Simond (vyrábí v Chamonix a ve Francii je známá podobně jako Petzl) se rozhodla toto výbroné jistítko inovovat a myslím, že se jí to docela povedlo.

Asi největším problémem každého kyblíku je povolování/spouštění druholezce ze štandu, který odvisne a nemůže se dostat ke skále aby se odlehčil. Tato situace může celkem snadno nastat po pádu, při zranění nebo prostě jen lezec může mít klasický vytrvalostní problém. Klasický kyblík tento problém prakticky neřeší a není možné ho pro dobírání druholezce na štandu/jistícím stanovišti použít. Mnohem použitelnější jsou kyblíky Cassin Piu 2, Petzl Reverso 4 a právě Simond Toucan a Simond Toucan 2.

K uvolnění visícího břemena/druholezce je zapotřebí poměrně hodně úsilí vyvinutého přes primitivní kladkostroj s pomocí díry v jistítkách Cassin Piu 2 a Reverso 4. Tyto jistítka to sice taky umí řešit karabinou - viz. propagační video Petzl Reverso 3, ale zkuste si to někdy v reálu. Abychom byli schopni dokázat to co se nám nabízí na konci videa, musíme mít ideální stanoviště a hlavně docela velkou sílu. Simond Toucan druhé generace k tomu využívá páky tvořené soustavou dvou karabin. Lehčí druholezec potom jde odblokovat snadno rukou, u těžšího si pomůžeme smyčkou. Nezapomeneme lano vedoucí k lezci vždy pojistit prusíkem proti nežádoucímu rychlému prokluzu - statisticky velký počet nehod při jištění. Vše jsem se v kostce snažil popsat na následujících obrázcích.

Simond Toucan 2
zatím nic neobvyklého, toto dokáže každý kyblík

Simond Toucan 2
vytovřit páku z další karabiny už jiný kyblík nedokáže

Simond Toucan 2
lehčího druholezce lze povolit rukou

Simond Toucan 2
na těžšího musíme použít smyčku, do které šlápneme

Simond Toucan 2
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ: při zatížení rukou i smyčkou si lezce vždy pojistíme prusíkem proti nekontrolovanému projetí lana rukou. Pozorný pozorovatel si jistě všimne, že jsme při focení omylem prohodili lana, ale to nic nemění na faktu, že pojistit prusíkem je nutné lano vedoucí k lezci.

Simond Toucan 2
při slaňování a jištění prvolezce se Toucan 2 chová stejně jako každý jiný kyblík

+ jedinečný nástroj k jištění (nemá konkurenci v podobě kyblíků)
+ snadné a blbuvzdorné použití (stejné jako u jiných kyblíků)
+ oko průhcozí pro nejrůznější druhy karabin
+ použití pro lana od 7,5 - 11 průměru

- jediné mínus je zvonivý zvuk při styku s jinými kovovými předměty. Občas velmi nepříjemný.

Aktualizováno Pondělí, 26 Březen 2012 06:02
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit