Dehydrovaná strava, zavařenina nebo instatní jídlo?

Naši zákazníci se nás často ptají na rozdíly v jídlu na cesty. Většina z nich nemá vůbec tušení jak jídla rozdělit a jaká je nabídka na trhu expedičních jídel. Představíme si základní rozdělení jídla na cestování nebo dovolenou, které jsou běžně dostupné v České republice a na Slovensku.
Jak už nadpis napovídá, jídla budeme dělit podle druhu zpracování na dehydrované (lyofilizované) - tedy jídla zbavené vody, zavařeniny – klasicky tak jak je známe z konzerv a nebo od našich babiček, které nám zavařovaly klobásky na dovolenou v Chorvatsku a na jídla instantní – přidej vodu a konzumuj.

Dehydrované (lyofilizované) expediční jídla

Princip takto uvařených jídel spočívá v odstranění vody, jako hlavní složky každého jídla. Tím dosáhneme nízké hmotnosti a dlouhé trvanlivosti, což jsou u jídla na dovolenou nepostradatelné vlastnosti. Každé lyofilizované jídlo je nejprve uvařeno, dochuceno a teprve poté šokově zamrazeno, čímž dojde k jeho vysušení. Princip lyofilizace je založen na sublimaci zmrzlé vody při nízkém tlaku a teplotě. Lyofilizované jídlo tak neztrácí svou chuť, zachovává si vysokou nutriční hodnotu, obsah vitamínů a minerálů. Jídlo do původního stavu dostaneme pouze přidáním přesného množství vody (vždy napsáno na obale), kterou obvykle nalejeme přímo do sáčku. Po 8-10 minutách konzumujeme.
Mezi přední značky dehydrované stravy patří: německý Travellunch, anglický Summit to Eat a polský Lyofood.

Hlavní přednosti dehydrované stravy:

+ nízká hmotnost
+ dlouhá trvanlivost
+ zachování chuti, vitamínů a minerálů
+ velký výběr jídel a dalších potravin (lyofilizované ovoce a zelenina)
+ není potřeba dalších chemikálií jako jsou stabilizátory a konzervanty

- vyšší cena

Pro koho jsou dehydrované jídla vhodná: expedice, horolezectví, vysokohorská turistika, cestování na kole, cestování letadlem, … prostě tam kde je potřeba šetřit objem a hmotnost zavazadel.

Jidlo_08
Nettle Curry s kopřivou - foto: Lyofood

Jidlo_06
Kvalitní lyofilizované jídlo - foto: Jan Hřežík

Zavařeniny na dovolenou

Ve světě cestování získaly zavařeniny své místo dávno předtím než vzniklo Adventure Menu nebo Express Menu. Konzervace vysokou teplotou patří k jednomu z nejstarších způsobů sterilizace potravin. Principem je zahřívání a vaření potraviny ve vodě, při teplotě vyšší než 100°C. Tím inaktivujeme mikroorganismy a spóry plísní. Konzervace tedy prodlouží trvanlivost potravin a zabrání tak jejich zkažení. Konzervovaný produkt může mít podobu konzervy, sklenice nebo při cestování populárních sáčků k jednomu použití. Výhodou sáčku je eliminace zbytkového obalu. Zavařenina má výhodu, že při správné volbě surovin, ji můžeme prakticky neomezeně dlouho skladovat, nemusíme přidávat vodu. Jídlo pouze ohřejeme a můžeme se pustit do jeho konzumace. Zavařenina má proti dehydrovanému jídlu velkou nevýhodu a tou je hmotnost.
Mezi přední značky zavařenin patří: Hamé Babice (konzervy), Adventure Menu, Express Menu (sáčky) a Hotovky (sáčky a sklenice)

Hlavní přednosti konzervované stravy (vysokou teplotou):

+ nízká cena
+ dlouhá trvanlivost
+ velký výběr jídel
+ není potřeba dalších chemikálií jako jsou konzervanty (záleží na povaze konzervované potraviny)
+ možnost ohřevu v mikrovlnce, v hrnci, na pánvi

- vysoká hmotnost výsledného produktu
- častá změna barvy, chuti a vůně (pozor na použití stabilizátorů)
- při nedodržení správného postupu výroby a skladování je možná kontaminace různými patogeny

Pro koho jsou zavařeniny vhodné: cestování autem nebo na motorce, rybaření, pracovní cesty … prostě tam kde není potřeba řešit hmotnost, ale chceme si pochutnat, případně vyrobit jídlo sami.

Jidlo_07
Klasický guláš jako zavařenina - zdroj: Adventure Menu

Instantní jídla na cesty

Základem instantního jídla je předpřipravená směs koření a dalších ingrediencí. Jídlo tedy není předem uvařeno jako je tomu v předchozích dvou případech, ale je pouze instantní směsí dochuceno. Instantní jídlo není to samé jako dehydrované jídlo nebo zavařenina! Nebudeme si zastírat, že oním zázračným dochucovadlem je mnohdy glutamát sodný nebo velké množství soli. Kvalita instantního jídla se obvykle odvíjí od ceny. V principu příprava funguje tak, že s jídlem dodané těstoviny povaříte ve vodě společně se směsí koření nebo potřebné koření jídlu dodáte po uvaření. Do této kategorie spadají různé „čínské polévky“, dobré hostince, apod. Výživově se jedná o nejhorší kategorii jídel, které si na dovolenou můžete vzít, ale většinou vás nalákají na nízkou cenu, která u polévek začína někde na 4 Kč (rok 2020).
Mezi přední výrobce instantních potravin patří: Vitana, Maggi, Knorr

Hlavní přednosti instantních jídel:

+ nízká cena
+ nízká hmotnost
+ dobrá dostupnost (nabízejí je všechny hypermarkety)

- zpravidla stejná chuť u většiny jídel
- přidávané aditiva „éčka“
- obvykle velký obsah soli
- nízká výživová hodnota
- obvykle neobsahují maso nebo pouze stopové množství

Pro koho jsou instantní jídla vhodné: zejména pro lidi co chtějí ušetřit finance a moc jim nezáleží na tom co jí … díky špatným výživovým hodnotám doporučuju v horách spíše jako záložní jídlo nebo instantní jídlo kombinujte s jiným jídlem (ne instantním).

Shrnutí

Dehydrované (lyofilizované) jídlo - jídlo je předem uvařeno a pak je z něho odstraněna voda, rozmanitost chutí, velká nabídka jídel, vyšší cena. K přípravě stačí dodat vodu zpět. Balíčky s dehydrovanou stravou mají nízkou hmotnost a malý objem na nosení v batohu.

Zavařenina - jídlo je předem uvařeno a sterilizováno ohřevem nad 100°C. Výsledkem je produkt, který stačí ohřát v hrnci, ve vodě, na pánvi, apod. Balíčky se zavařenýma hotovkama mají vyšší hmotnost, jsou náročnější na skladování, ale mají výrazně nižší cenu než dehydrovaná strava.

Instantní jídla - jsou připravené ze směsi kořenících přípravků. Jídlo tedy není předem uvařeno. Většinou stejná chuť, nízká výživová hodnota, vysoký obsah soli. Vyznačují se nízkou cenou a nízkou hmotností. Na hory i na dovolenou je to taková znouzecnost.

Líbil se vám článek o jídle?

Můžete nás podpořit zakoupením jídla na dovolenou v našem obchodě >>