Jak se testuje spacák?

Testování spacáku je věc ryze subjektivní a každý se ve stejném spacáku bude cítit jinak. Jelikož bylo ale potřeba nějak tyto subjektivní pocity sjednotit, vznikla norma EN 13537, která spojuje požadavky na tepelnou izolaci spacáku. Zde je vhodné zopakovat, že spací pytel nehřeje, ale pouze izoluje člověkem vyzářené teplo. Definujme si člověka. V případě spacákové normy EN 13537 je člověk dospělá osoba ležící na zádech, s výškou 1,5 - 2 metry, s povrchem těla v rozmezí od 1,5 m2 do 2 m2. Tento testovaný člověk je dvoudílně oblečený (funkční prádlo) a má ponožky sahající po kolena. Předpokládá se, že tento člověk umí spacák používat a vleze si do spacáku tak, aby minimalizoval tepelné ztráty. Na takto definovaném člověku / figuríně poté měříme tepelný standard spacáku. Jedná se tedy o hodnoty pouze orientační, ale utvoří nám skvělý základ pro určení zda-li spacák bude letní, třísezónní nebo zimní.

norma-spacaky_01

SPACÁKY NA QUILL OUTDOOR ►

Pokud zrovna nejste výrobce spacích pytlů, bude vás zřejmě jako uživatele nejvíce zajímat teplotní určení, aneb tři-čtyři kouzelné číslice udávané u spacích pytlů. Pozor, ne každý výrobce spacích pytlů se řídí normou EN 13537. U spacáku musí být vždy uvedeno, že je pro výrobce tato norma závazná.

Maximální teplota Tmax.

Horní hranice komfortního rozsahu: teplota do níž se částečně odkrytý uživatel spacáku (standardní muž) právě ještě příliš nepotí. Tato teplota je vypočtena pro standardního muže (stáří 25 roků, hmotnost 70 kg, výška 1,73 m, tělesný povrch 1,83 m2) v poloze s pažemi mimo spací pytel. Horní část spacího pytle se vytáhne jen k podpaží figuríny a její paže leží nahoře na horní části spacáku . Zipy spacáku jsou otevřeny a kapuce je sklopena dolů.
Tato informace je prakticky nevyužitelná v praxi. Prostě když je vám horko, rozepnete spacák nebo ho vůbec nepoužijete.

Komfortní teplota Tcomf.

Spodní hranice komfortního rozsahu, od níž směrem dolů zkušená uživatelka spacáku, která přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, je v tepelném klidu, tj. nebude cítit nepohodu z chladu. Uživatelka spacáku, která je v „relaxační poloze" jako např. ležící na zádech, se globálně nachází v teplotní rovnováze a právě ještě nepociťuje chlad. Týká se standardních podmínek použití. Pro nezkušenou uživatelku však již odpovídá tato teplota obecnému pocitu nepohody z chladu. Je to teplota, která je vypočtena pro standardní ženu (stáří 25 roků, hmotnost 60 kg, výška 1,60 m, tělesný povrch 1,62 m2), která právě ještě necítí chlad a netřese se zimou v uvolněné poloze.
Ve zkratce je to údaj o teplotě, která je doporučena pro ženu, která ví jak se vypsat ve spacáku.

Limitní teplota Tlim.

Spodní hranice, při které se zkušený uživatel spacáku, který přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, ve skrčené poloze globálně nachází v teplotní rovnováze a právě ještě nepociťuje chlad. Tato teplota se vypočítává pro standardního muže (stáří 25 roků, hmotnost 70 kg, výška 1,73 m, tělesný povrch 1,83 m2, metabolická produkce 46 W/m2, tepelný výkon 82,8 W.) v situaci, kdy tento muž bojuje proti chladu ve svinuté poloze uvnitř spacáku, avšak v tepelné rovnováze a v situaci, kdy se právě ještě netřese zimou.

Extrémní teplota Text.

Spodní teplotní hranice, při které zkušená uživatelka spacáku, která přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku musí očekávat silný pocit chladu. Nastává riziko poškození zdraví prochladnutím, které může vést ke smrti!
Tato teplota je vypočtena pro standardní ženu (stáří 25 roků, hmotnost 60 kg, výška 1,60 m, tělesný povrch 1,62 m2), v situaci silného namáhání chladem, který může trvat pouze omezenou dobu a to maximálně 6 hodin. Zkušená uživatelka spacáku je ve spacáku schoulena do klubíčka tak, aby se minimalizovaly tepelné ztráty přes spacák, přičemž střední teplota pokožky je 29°C, dochází k třesení zimou, při které se zvětšuje základní metabolická produkce. Pro nezkušenou uživatelku je tato teplota nebezpečná a může vést k podchlazení i smrti.
Tato teplota nemůže být v žádném případě uváděna jako prodejní argument. Při této teplotě nemusíte noc přežít, ne tak aby jste v klidu spali!

Je potřeba si uvědomit, že tyto teplotní údaje vznikají za ideálních podmínek, při bezvětří a bez dalších okolních vlivů, např. vlhkosti. U normy EN 13537 jsou testované spacáky suché. Pro vlhký spacák výsledky výše uvedené normy neplatí.

Kavlitní spacáky se tak snaží absorbovanou vlhkost při pocení odvést dál od těla, ven ze spacáku a zároveň nepřijímat vlhkost z okolního prostředí. Toho se dá docílit pouze použitím kvalitních materiálů.

Líbil se vám článek? Podpořte nás zakoupením spacáku v našem obchodě.

SPACÁKY NA QUILL OUTDOOR ►