Přemýšlíte stále dokola o turistickém vybavení, které si zabalit do batohu na jednodenní turistiku nebo i na vícedenní přechod hor? Na co nezapomenout, co budu opravdu potřebovat, co na sebe, nebude mi v tom horko, nebude mně zima, ...? Zkušené outdoorové nadšence tento článek asi nenadchne a určitě by k němu měli řadu připomínek, ale já v popisu vycházím z dlouholeté zkušenosti pohybu po světových velehorách i po našich kopečcích. Není to tedy žádný oficiální seznam doporučovaný třeba Horskou službou.
"Rozumně zvolené turistické vybavení vám výlet nejen zpříjemní, ale udělá vám ho i bezpečný."
Budeme vycházet z přísloví: "Štěstí přeje připraveným aneb kdo je připraven, není překvapen". Nebudeme se tedy zabývat pouze tím co na sebe, ale i tím co s sebou. Rozdělme si tedy pro další čtení článek na kapitoly: Co si vzít na sebe a Co si vzít s sebou.
Co si vzít na tůru na sebe
Na tůru se moc neoblékáme, rozhodně ne na cestu do kopce. Oblečení udržujeme na spodní hranici teplotního minima. Základem je vrstvení oblečení. V horní části batohu máme zejména v chladnějším počasí lehkou zateplenou bundu, kterou si oblečeme při každé delší zastávce. Při náročnější turistice se nesmíme přehřát ani prochladnout. Přehřívání má vliv na spotřebu tekutin, které si neseme na zádech. Přehřívání a nadměrné pocení je tedy velmi nežádoucí. Prochlazení není o moc příjemnější pocit.
Oblečení musíme přizpůsobit ročnímu období, předpovědi počasí a charakteristice pohoří, do kterého směřujeme.
Základním oblečením do hor je:
- funkční prádlo - Merino nebo syntetika? - má schopnost transportu potu do dalších vrstev
►Pánské funkční prádlo | ►Dámské funkční prádlo - kalhoty - z odolného a rychleschnoucího materiálu
►Pánské kalhoty | ►Dámské kalhoty - prodyšná a nepromokavá bunda - vrstvení oblečení - ideálně z membránového materiálu
►Pánské nepromokavé bundy | ►Dámské nepromokavé bundy - zateplovací vrstva - vrstvení oblečení - flíska, péřovka, ...
►Pánské zateplené bundy | ►Dámské zateplené bundy - trekové ponožky - špatné ponožky dokážou spolehlivě pokazit výlet, stejně jako nevhodné boty
►Pánské ponožky | ►Dámské ponožky - vhodná pevná obuv - Jak si vybrat pohorky - kvalitní, nepromokové, s pevnou podrážkou
►Pánská treková obuv | ►Dámská treková obuv - něco na hlavu a ruce - Jak udržet ruce v teple - čelenka, čepice, šátek, tenké a tlusté rukavice
►Pánské čepice | ►Dámské čepice | ►Pánské rukavice | ►Dámské rukavice
zdroj: Warmpeace
Co si vzít na tůru s sebou na jeden den
Malý BATOH
Veškeré obečení si musíme do něčeho nabalit. Zapomeňte na tašky přes rameno, apod. Na jednodenní tůru budete potřebovat kvalitní batoh o objemu do 30 litrů. Jak říká klasik: "Špatný batoh a nekvalitní boty dokážou spolehlivě pokazit celý výlet". Batoh by měl být určitě vybavený ergonomickým bederním pásem, který vám pomůže rozložit lépe hmotnost nákladu a batoh vy vám měl perfektně sednout na záda. Určitě je vhodná pláštěnka na batoh a technické detaily jako poutka na turistické hole, možnost použití vaku na vodu, apod. Vhodné je si také položit otázku, zda-li je pro mně důležitější odolnost nebo hmotnost batohu.
Další vybavení do batohu:
- Sluneční brýle
- Ochranný krém proti slunci s dostatečně vysokým UV faktorem
- Lékárnička - Obsah outdoorové lékárničky
- Mobilní telefon s nabitou baterkou a uloženými čísl na horskou službu v oblasti
- Čelovka
- Doklady, peníze, kartičky pojištění
- Mapa a buzola
- Teleskopické hole - Jak vybrat hůlky na turistiku a nordic walking
- Vhodné jídlo
- Dostatek pítí v odolné láhvi, která nás nezklame v průběhu výletu
- Rezervní suché tričko
- Fotoaparát pokud není součástí mobilu
- Nůž
zdroj: Warmpeace
Co si vzít na tůru s sebou na více dní
Vybavení je téměř totožné s jednodenní tůrou
Větší batoh
Pokud jdeme na přechod od chaty k chatě, volíme batohy o objemu 30-50 litrů. Pokud poneseme stan a jídlo s vařením na více dní, volíme batohy nad 50 litrů. Dbáme na nastavení zádového systému. Turistický batoh větší litráže má obvykle dvě komory, což usnadňuje přístup a organizaci batohu. Ze zkušenosti vám moc nedoporučuju odlehčené batohy, pokud kompletně necestujete nalehko. Zkušenosti v obchodě nám ukazují, že pro ultralight batohy je problém hmotnost nad 15kg.
Více jídla
Perfektní zkušenosti mám s dehydrovanou stravou. V dnešní době je sušená strava dostupná pro vegany, vegetariány, pro lidi s intolerancí na laktózu a lepek, apod. K dispozici máme vše od sladkých předkrmů po hlavní jídla s vysokým obsahem masa. Více se dočtete v článku: Dehydrovaná strava, zavařenina nebo instatní jídlo? Mezi hlavní výhody řadím to, že nemusím umývat nádobí a jídlo jím přímo ze sáčku, který poté v bathu nezabere žádné místo. K dehydrovanému jídlu v sáčcích se perfektně hodí dlouhá lžíce: GSI outdoors Essential Long Spoon 25 cm.
Outdoorový vařič
Skvěle se mně osvědčily klasické plynové vařiče. Pozor však na napichovací kempingové verze. V outdooru výhradně šrubovací kartuši a vařič se závitem! Ve vysokých horách a mimo Evropu oceníte vaříče benzínové. Tekuté palivo seženete prakticky po celém světě.
Více vybavená lékárnička
Zde opět můžete využít našeho článku o lékárničkách: Obsah outdoorové lékárničky
Hygienické potřeby
Kartáček na zuby, pasta, ručník menších rozměrů, suché mýdlo.
Náhradní oblečení
Rezervní tričko a spodní prádlo, hodí se rezervní ponožky. Nic víc obvykle neberu a při každé příležitosti peru. Tahat s sebou další kalhoty, více trik, více než dvoje ponožky, apod. považuji za zbytečné a těžké.
Stan
V případě přechodu natěžko s větším batohem na zádech, budete potřebovat někde složit hlavu. V kategorii turistických stanů si určitě vyberete stan podle počtu osob a podle hmotnosti. Čím nižší bude hmotnost a rozměr po sbalení, tím vyšší bude cena. Konstrukce stanu by měla být kopulovitá. Tyčky výhradně z duralu a ne z laminátu a jeho modifikací. Pokud už nemáte stan jiný a tyčky pouze laminátové, nezapomeňte přibalit sadu na opravu zlomených tyček nebo univerzální lepící pásku na opravy. Hory vám zlomenou tyčku neodpustí a v případě větru a deště vás bez opravy čeká bezesná noc.
Karimatka
Na výběr karimatky jsem napsal poměrně rozsáhlý článek, který vám určitě pomůže v případě, že si chcete karimatku teprve pořizovat: Jak vybrat karimatku? Karimatku volte podle ročního období, kdy karimatku budete nejčastěji používat. Podle hmotnosti, kde opět platí, že čím lehčí karimatka, tím víc roste cena. Podle materiálu a způsobu použití: pěnové, samonafukovací, nafukovací. Zapamatujte si důležité pravidlo, že i sebelepší spacák je bez kvalitní karimatky k ničemu! V našem obchodě prodáváme zejména karimatky Therm-A-Rest, se kterými máme dlouhodobě nejlepší zkušenost a nákupu určitě litovat nebudete. Naopak levné karimatky u nás po špatných zkušenostech nenajdete. Proč? Nejčastejším důvodem je polyuretanový zátěr. Jeho loupání způsobí unikání karimatky po celé její ploše. Je tento jev častý? Ano, bohužel je. Takže za mně jedině Therm-A-Rest.
Spacák
Spacák na přechody volíme lehký a skladný. Spaní na chatě neřešíme spacákem, ale hygienickou vložkou a případně použijeme erární deky. Při výběru uvažujeme nad levnější variantou ze syntetických materiálů nebo nad mnohem lehčím a skladnějším peřím. Vyšší cena péřového spacáku je ale vykoupena mnohonásobně delší životností, lepšími izolačními vlastnostmi a hlavně nižší hmotností a menším rozměrem po sbalení, při stejných izolačních schopnostech jako srovnatelný spacák se syntetickým zateplením. Pokud spacák ještě nemáte a uvažujete nad jehou koupí, opět tu máme náš článek: Kupujeme nový spacák.
Pokud se vám článek líbil, budeme rádi, když nás podpoříte nákupem v našem obchodě ►►