Stojíte před úkolem vybrat karimatku sobě nebo někomu jako dárek a nevíte si rady? V následujícím článku o karimatkách vám pomůžeme s rozhodnutím, zda-li zvolit karimatku pěnovou, samonafukovací, nafukovací nebo jen alumatku a objasníme vám některé další tipy a rady, které se vám při výběru karimatky budou hodit, protože pouze kvalitní izolace mezi zemí a spacákem vám zajistí klidné a pohodlné spaní. Představíme si nejběžnější karimatky, které na českém trhu můžete objevit.
Co je vůbec karimatka?
Karimatka je označení pro spací podložku, kterou si obvykle dáváme pod spacák při spaní v přírodě. Název se historicky uchytil od výrobku Karrimat, což byla historicky první pěnová karimatka, kterou na trh přinesla britská společnost Karrimor již v roce 1966. Dalším mezníkem ve výrobě karimatek byla první samonafukovací karimatka firmy Cascade Design, která karimatky na trh přivedla pod značkou Therm-A-Rest. Od té době se tato firma řadí mezi špičkou v oboru a její karimatky v testech vycházejí dlouhodobě nejlépe. Firma Cascade design také jako první zavedla u karimatek pojem R-Value. Jedná se o tepelný odpor karimatky. R-Value vyjadřuje izolační schopnosti karimatky, tedy čím vyšší je R hodnota, tím lepší izolační schopnosti karimatka má, více izoluje a vy se budete cítit tepleji.
R-Value (zdroj: Thermarest.com)
Pěnová karimatka
Jedná se o nejstarší a nejlevnější druh karimatky. Od molitanu, tedy standardní matrace, se karimatka liší tím, že má uzavřené póry a nenasává vlhkost. Vyrábí se z několika základních materiálů. Levného a nejběžnějšího polyetylénu (PE), který je levný a dostupný. Takové karimatky jsou ale v dnešní době již překonané a proto je v našem obchodě nenajdete. V dnešní době se takové karimatky prodávají spíše jako podložky na cvičení. Jejich nevýhoda je zejména ve velikosti a nízké izolační schopnosti. Výhodou je cena, která bývá mnohdy i pod 100 Kč. Dalším specifickým materiálem pro pěnové karimatky je pěna EVA (etylenvinylacetát). EVA karimatky jsou výrazně trvanlivější než karimatky z PE, mají jemnější póry a tedy i lepší izolační vlastnosti při stejné velikosti.
Pěnové karimatky na QUiLL outdoor
Shrnutí:
+ nízká cena
+ dlouhá životnost
+ vysoká odolnost proti poškození
- izolační schopnosti jsou vykoupené většími rozměry
- nedostatečné pohodlí při spaní při malé síle materiálu
- velmi nízký tepelný odpor
Samonafukovací karimatka
Je synonymem pokroku ve spaní venku. Funguje na principu expanze (zvětšení objemu) pěny, která se nachází uvnitř karimatky. Stačí povolit ventil a pěna nasaje vzduch do svých pórů. Lehkým dofouknutím pak karimatku připravíme k použití. Degradací pěny uvnitř karimatky se časem může stát, že karimatku budeme muset dofukovat víc a víc, protože se již nebude schopna sama dostat na svůj původní objem. Svrchní materiál společně s pěnou uvnitř nám říká, jak bude karimatka těžká. Lepší výrobci udávají nejen složení materiálu, např. nylon, který může mít protiskluzovou úpravu, ale i sílu použitého vlákna (D - denier). Z toho se dá určit odolnost karimatky proti opotřebení: 70D je silnější materiál než 30D. Slabší vlákna se používají u karimatek proto, aby bylo dosaženo snížení objemu po sbalení a nižší hmotnosti. Nejlehčí karimatky mají sílu vlákna 15D. Aby karimatka neucházela, je potřeba použít na svrchní tkanině izolaci. Standardně se používá PU (polyuretan) zátěr, který nemá ale přílišnou trvanlivost a karimatka časem začne celoplošně ucházet. Je to způsobeno tím, že PU se začně vlivem prostředí udlupovat a degraduje. Lepší karimatky mají na vnitřní straně svrchního materiálu nalaminovanou membránu, která má výrazně delší životnost než PU zátěr. Proto si výrobce může na takové karimatky dovolit dát doživotní záruku. Stejně tak spoje karimatky lze lepit nebo svařovat ultrazvukem a tím zkrátit nebo prodloužit životnost. Délka poskytnuté záruky většinou určuje kvalitu karimatky.
Samonafukovací karimatky můžeme koupit v několika velikostech nebo v dámském provedení, které se většinou odlišuje rozměrem a barvou. Někteří výrobci do dámské karimatky dávají více pěny do nejzatěžovanější části, aby se docílilo většího tepelného odporu. S velikostí karimatky logicky roste i hmotnost a velikost po sbalení. Zimní karimatky mají obvykle sílu okolo 6 cm, zatímco ultralehké letní karimatky jsou tlusté okolo 2 cm.
Při uskladnění samonafukovací karimatky si dávejte pozor na tepelnou expozici. Vzduch v karimatce se teplem roztahuje a může dojít k poškození. Zejména se jedná o skladování nafouknuté karimatky za oknem auta v letních měsících.
Výhodou samonafukovacích karimatek je nízká hmotnost, perfektní tepelná izolace, dobrá sbalitelnost a komfort při spaní. Nevýhodou je možnost propíchnutí, propálení a vyšší cena, která je způsobená větší náročností na výrobu.
Samonafukovací karimatky na QUiLL outdoor
Shrnutí:
+ nízká hmotnost
+ dobrá sbalitelnost
+ komfort při spaní
- možnost mechanického poškození
- vyšší cena
zdroj: Thermarest.com
Nafukovací karimatka
Nafukovací karimatka vyžaduje plné využití lidské síly k nafouknutí, jelikož není přítomný porézní materiál uvnitř karimatky. Bez vnitřní pěny dosáhneme nejlepšího poměru izolace vůči objemu po sbalení a hmotnosti. Nejlehčí nafukovací karimatky váží 160g a nejsou po sbalení větší než 1l láhev na vodu při standardním rozměru 50x180cm a síle 6cm. Spaní na nafukovací karimatce je maximálně pohodlné. Nafukovací karimatky vužijí především lidé, kteří chtějí maximálně optimalizovat hmotnost svého vybavení. Princip výroby nafukovací karimatky je podobný jako u karimatky samonafukovací s tím rozdílem, že místo pěny je uvnitř karimatky vytvořen systém komor, které se při nafukování plní vzduchem.
Při nafukování karimatky v mrazivém období není vhodné do karimatky dýchat, jelikož lidský dech obsahuje vodu, která na vnitřním povrchu karimatky namrzá a vytváří tepelné mosty. K nafukovaní se v takových případech používá nafukovací vak nebo miniauturní elektrický kompresor.
Někteří výrobci zvyšují izolační schopnosti nafukovacích karimatek použitím dutého vlákna nebo peří, které je uvnitř systematicky rozmístěno zejména na nejnamáhanějších místech, tj. pod bedry. Ceny takových karimatek se většinou šplhají nad 5000 Kč.
Velkou výhodou nafukovací karimatky je nízká hmotnost a malý objem po sbalení při zachování špičkových izolačních vlastností a komfortu. Mezi největší nevýhody patří, že poškození karimatky způsobí, že uživatel spí prakticky na zemi, proto je nutné vždy ke karimatce nosit lepící sadu.
Nafukovací karimatky na QUiLL outdoor
Shrnutí:
+ nízká hmotnost
+ dobrá sbalitelnost
+ dobré iolační vlastnosti
- vyšší riziko mechanického poškození
- vysoká cena
- více energie při nafukování
zdroj: Thermarest.com
Dalšími typy karimatek jsou nafukovací matrace a alumatky.
Nafukovací matrace najdou uplatnění především při kempování, protože jejich rozměry nejsou úplně vhodné na nošení v batohu. Nafoukat objem nafukovací matrace není nic jednoduchého a jste prakticky vždy odkázání na elektrický kompresor.
Alumatku bych za karimatku snad ani nepovažoval. Jejich síla bývá obvykle v řádu milimetrů a obrovský nekomfort, který při spaní na alumatce pocítíte si budete pamatovat navždy. O tepelné izolaci, která je minimální se nemá cenu ani bavit. Nepleťme si alumatku a ochrannou fólii, která by měla být v každé lékárničce.