Jak vybrat repelent?

Na trhu je mnoho dostupných repelentů proti komárům, klíšťatům a dalšímu obtížnému hmyzu. Některé repelenty jsou účinné, jiné se tak pouze tváří a nalákají nás na hezký obal nebo dobrou cenu. Jak se ale v repelentech zorientovat a vyznat? Mám si vzít do tropické Asie syntetický repelent nebo postačí "babské rady" kamarádky a vystačím si s hřebíčkem rozpuštěným v lihu? Zkusme se na repelenty podívat podrobněji.

Co je to repelent?

Repelent je chemická látka, která odpuzuje hmyz. Pozor! Nezabíjí, pouze odpuzuje. Repelent se může aplikovat přímo na kůži, na oblečení nebo na další povrchy jako jsou stan, moskytiéra, různé náramky, apod. Další variantou je tepelné odpařování repelentu, nejčastěji v přístrojích do zásuvky nebo formou hoření.

Proč má význam se repelentem proti hmyzu chránit?

Odpověď je jednoduchá. Použitím repelentu předcházíme řadě nemocí, které přenášejí klíšťata, komáři, blechy, mouchy, ... Mezi nejzávažnější nemoci přenosné bodavým či kousavým hmyzem patří malárie, lymská borelióza, horečka Dengue, horečka Zika, Chikungunya, mor, západonilská horečka. Nejen očkování, ale i repelent chrání zdraví na cestách. Řešit prevenci je vždy snadnější než řešit následky. Bohužel proti řadě nemocí očkování ani neexistuje a repelent je jediná funkční obrana.

►► Repelenty na QUiLL outdoor ►►

Účinná látka v repelentu

Jako odpuzovače hmyzu se používají nejrůznější látky. Mezi nejúčinnější a nejběžnější látky patří DEET - diethyltoluamid. Repelenty s DEET mají svůj původ v armádním výzkumu a v použití v tropických oblastech armádou USA. Aplikuje se na kůži a spolehlivě chrání proti komárům, ale účinný je i proti klíšťatům. Samice i samci hmyzu reagují na DEET stejně, tj. nesnáší jeho pach. Nevýhodou diethyltoluamidu je, že reaguje s některými typy plastů, může poškozovat sliznice a způsobovat alergické reakce.
Další z repelentních látek je např.: eukalyptol se svou kořeněnou vůní, která odpuzuje komáry. Bohužel ale přitahuje některé druhy včel. Jelikož je eukalyptol snadno dostupný, můžeme si připravit eucalyptový repelent i doma. Ve větší míře je eucalyptol toxický.
Mezi často používané repelentní přípravky patří repelenty z citronely. Jedná se o tropickou trávu, která má pro hmyz oduzující účinky.
A co tolik propagovaný domácí hřebíčkový repelent? Jedná se o hřebíček rozpuštěný v alkoholu. Může dopře fungovat proti komárům v lese nebo v misce doma proti letním náletům komárů. U vody asi budete potřebovat nějakou silnější variantu repelentu. není účinný vůbec proti klíšťatům.
Z dalších přírodních látek, které můžou být v repelentech obsaženy, jen zmíním Linalool nebo Thujon.

Obsah účinné látky

V návodu nebo na obale je vždy napsáno jak dlouho repelent působí. Vyšší obsah účinné látky neznamená vyšší účinnost, ale pouze prodloužení doby účinku repelentu. Někdy méně znamená více. Při zakoupení přípravku s obsahem DEET 50% sice budete muset přípravek častěji aplikovat, ale zmírníte vedlejší účinky, které DEET má (možné alergie, kontakt s plasty, znečištění oblečení, apod.). Velmi často se zejména u přírodních repelentů účinné látky kombinují. Např. citronela působí pro hmyz odpudivě, ale jelikož není její účinek 100%, je doplňována o syntetické pyrethroidy, které jsou pro hmyz silně toxické, tzn. to co neodpudí citronela, pyrethroidy spolehlivě zabijí.

Mýtus: "Repelent koupím na místě, protože místní repelenty jsou účinější."

Mezi cestovateli všeobecně nejrozšířenější mýtus. Nepodařilo se mně zjistit kde má původ, ale i Centrum cestovní medicíny tvrdí, že se jedná o nesmysl. Zejména v rozvojových zemích repelenty nedosahují kvality repelentů ze zemí vyspělých. Velmi často koupíte právě extrakty z éterických olejů, které nevoní možná vám, ale na komáry, klíštata, muchničky, apod. mají pramalý vliv.

Líbil se vám článek? Podpořte nás zakoupením repelentu v našem obchodě.

REPELENTY NA QUILL OUTDOOR ►