Zdravý a regenerující spánek v přírodě je možný pouze v suchém a přiměřeně teplém prostředí. Na jeho zajištění se podílí celá řada faktorů: spací pytel a jeho schopnosti, spací podložka / karimatka, vnější podmínky (vlhkost vzduchu, vítr…) / počasí, kondice a celkový stav uživatele a další. Důležitými vlastnostmi spacáku jsou: termoizolační schopnosti, vodoodpudivost, prodyšnost, schopnost absorpce, hmotnost a objem.
Termoizolační vlastnost spacáku
► Je dána zejména konstrukcí spacáku a typem, kvalitou a množstvím izolační náplně. Měřítkem kvality izolačních schopností je tzv. loft, neboli objem (výška) komor spacího pytle, kterou je náplň schopna zaujmout. Čím větší je loft, tím více vzduchu (hlavního tepelného izolantu) je mezi uživatelem a okolím. Ideální je co nejvyšší loft při co nejmenší hmotnosti.
Pozor! Spacák nehřeje, ale pouze izoluje. Vytváří pouze izolační bariéru mezi vaším tělem a okolním prostředím. Jednoduše řešeno: „Kvalitní spacák nepropustí chlad z venku k vašemu tělu a zároveň zabrání úniku tepla, které produkuje vaše tělo, ven ze spacáku.“
PÉŘOVÉ SPACÁKY WARMPEACE VIKING NA QUILL OUTDOOR ►
foto: Pavel Svoboda - Warmpeace
Hmotnost a objem spacáku
► Nízká hmotnost a malý objem jsou určujícím předpokladem praktičnosti spacáku, který si poneseme na zádech v batohu. Zároveň je to nejčastěji požadovaná vlastnost našimi zákazníky, kterou na spací pytel mají. Hmotnost a objem závisí na kvalitě a množství použitých materiálů a jsou tedy do značné míry určeny i účelem, kterému má spací pytel především sloužit. Informace o hmotnosti a objemu dostávají pravý smysl jen vedle údajů o tepelně izolačních kvalitách spacáku.
Pozor! Se snižováním objemu a hmotnosti spacího pytle, při zachování dostatečného tepelného komfortu, roste cena spacáku. Jednoduše řečeno: „Chcete spacák minimalistických rozměrů, s nízkou hmotností, vhodný na zimní bivaky? Bude drahý. Chcete aby byl levný? Nebude malý a lehký.“ Zde jednoznačně vítězí peří jako izolační náplň.
PÉŘOVÉ SPACÁKY WARMPEACE VIKING NA QUILL OUTDOOR ►
foto: Pavel Svoboda - Warmpeace
Teplotní limit spacáku
► Výsledky normovaných laboratorních testů (EN 13537) nejsou zdaleka nejdůležitějším faktorem výběru spacáku. Testy probíhají při pokojové teplotě, testovací termická figurína se nepotí a je neživým čidlem bez osobních pocitů člověka. Z údajů na teplotní škále je zajímavá vlastně jen spodní hranice tepelného komfortu, tzv. limitní teplota. I ta však může sloužit jen jako orientační údaj při srovnávání schopností spacáků stejné třídy a stejného stáří v suchém stavu.
Pozor! Limitní komfortní teplota není extrémní teplota, podle které se mnoho zákazníků řídí. Limitní teplota je spodní hranice komfortu při spaní, kdy se dospělý muž ve věku 25 let, hmotnosti 70 kg, … netřese zimou. Umí však využít vlastnosti svého spacáku a přizpůsobit podložku, oblečení a polohu při spánku teplotě okolí. Jednoduše řečeno: „Limit tepelného komfortu se nachází tam, kde se ještě netřesete zimou, ale jste dostatečně oblečení a máte dobrou karimatku.“
PÉŘOVÉ SPACÁKY WARMPEACE VIKING NA QUILL OUTDOOR ►
foto: Pavel Svoboda - Warmpeace
Prodyšnost a vodoodpudivost spacáků
► Kvalita a trvalost termoizolačních vlastností spacáku závisí výrazně na tom, jakým způsobem spací pytel pracuje s vnější i vnitřní vlhkostí. Z vnější strany je spacák vystaven vlhkosti z přírody a musí tedy mít určitou míru vodoodpudivosti, z vnitřní pak vlhkosti tělesné (zdravý člověk vyprodukuje za jednu noc cca 750 g vody). Tělesná vlhkost, kterou materiály spacáku nestačí v rámci jejich prodyšnosti odvést, se musí ukládat v náplni k pozdějším postupnému odvětrání tak, aby uživatele neobtěžovala a nebudila. Proto je důležité znát, jaké má spacák absorpční schopnosti.
Pozor! Péřové spacáky by měly mít svrchní materiál s DWR úpravou – Durable Water Repellent, tedy trvanlivě vodoodpudivá úprava. Jednoduše řečeno: „Kvalitní spacák odolává běžné vlhkosti, ale zachovává si prodyšnost díky použitým materiálům.“
Líbil se vám článek? Podpořte nás.