Podobně jako o všem outdoorovém vybavení, koluje i okolo spacáků mnoho mýtů, polopravd, ale i užitečných rad, které vám chceme přiblížit v tomto článku. Každý cestovatel, turista nebo horolezec určitě ví, že nevhodně zvolený spací pytel dokáže skvěle pokazit každý výlet nebo dovolenou. Ve článku: Péřové spacáky – základní informace, jsme vám popsali opravdu základní pojmy. Pojďme se tedy teď podívat a vyvrátit nebo potvrdit informace, které znáte z internetových diskuzí. Facebook a jeho skupiny nám budiž inspirací.
PÉŘOVÉ SPACÁKY WARMPEACE VIKING NA QUILL OUTDOOR ►
Důležité fakta o spacácích aneb spacákové desatero:
- HŘEJIVOST SPACÁKU: Spací pytel nehřeje. Spacák neobsahuje žádné topné těleso. Spacák pouze izoluje vaše tělesné teplo uvnitř spacího pytle. Znamená to, že do spacáku rozhodně zalezte zahřátí. Zahřát se můžete krátkým cvičením nebo využít sálavého tepla ohně.
- VELIKOST SPACÁKU: Velikost spacího pytle vždy volíme přiměřeně k výšce své postavy. Pokud budeme mít spacák kratší než je naše výška, budeme ho při spaní natahovat a v těchto místech vytvářet tepelné mosty. Delší spacák než je výška naší postavy zase způsobí, že zbytečně musíme „vytápět“ větší prostor.
- ALERGIE NA PEŘÍ: Mám alergii na peří, proto nemůžu mít péřový spacák, ale potřebuju duté vlákno. Ve skutečnosti máte alergii na roztoče, kteří žijí i v dutém vláknu. Spacáky s výplní z dutého vlákna se udržují lépe čisté, proto v nich roztoči přežívají obtížněji. To vše za předpokladu, že spacák perete.
- SKLADOVÁNÍ SPACÁKU: Skladujte spací pytle nejlépe v rozloženém stavu nebo ve skladovacích vacích, které lze koupit nebo je ke kvalitnějším spacákům dostanete zdarma. Výrazně tím prodloužíte životnost spacího pytle. Nejhorší volbou je skladovat spacák v kompresním obale.
- DUTÉ VLÁKNO NEBO PEŘÍ: I to nejkvalitnější duté vlákno zatím nenahradí peří. Peří má jako izolant nejdokonalejší vlastnosti. Pokud vedle sebe položíme dva spací pytle do stejné teploty, bude spacák z dutého vlákna vždy těžší a zhruba o 1/3 po sbalení větší než spacák z peří. Nehledě na to, že peří má výrazně delší životnost.
- VLOŽKA DO SPACÁKU: Pokud máte péřový spacák, používejte vložku do spacího pytle. Dělají se i minimalistické vložky do spacáků, které nic neváží a ani nepostřehnete, že ji v batohu máte. Výrazně tím prodloužíte interval, kdy budete muset spacák vyprat.
- CENA SPACÁKU: Levný nebo drahý spacák? Proč je ve spacácích do -15°C rozdíl i deset tisíc korun? Cena se počítá podle druhu izolační náplně, podle typu použitých materiálů a podle složitosti střihu. Zip a technické detaily už pouze dotváří podobu ideálního spacáku.
- NORMA EN 13537: Spacáková norma EN 13537 není důležitá, protože na internetu psali, že je k ničemu. Možná tato norma není dokonalá, ale minimálně nám dá jednoznačné vstupní parametry do porovnávání spacáků jednotlivých výrobců. Není tedy důvod se touto normou neřídit. Pokud se normou EN 13537 výrobce neřídí, je potřeba si položit otázku proč? Odpověď je jednoduchá. Spacák nesplňuje to, co výrobce udává.
- ZIP NA SPACÁKU: Pravý nebo levý zip? Je to v podstatě jedno, pokud spacáky nechcete spojovat, ale příjemnější je pro praváka levý zip a pro leváka pravý zip. Proč? Lehněte si na zem a zkuste jet pravou rukou těsně okolo těla směrem ke krku po pravé straně a po samé udělejte na straně levé. Myslím, že už je vám jasné proč toto doporučení.
- EXTRÉMNÍ TEPLOTA U SPACÁKU: Teplotou „extrém“ se nezabývejte - Toto tvrzení je v podstatě správné, pokud se chcete dobře vyspat. Teplota extrém vám pouze říká limitní teplotu, kdy spaní asi přežijete, ale rozhodně nebudete spát „jako v bavlnce“. Dokonce podle normy EN 13537 se říká, že při teplotě „extrém“ může dojít k poškození zdraví prochladnutím, které může vést ke smrti. Pokud se tedy venkovní teplota přiblíží k „extrému“ vašeho spacáku, budete hodně drkotat zubama. A řekněme si upřímně. Kdo tohle chce?
Líbil se vám článek? Podpořte nás.