Chystáte se zdolávat zajištěné cesty, italsky via ferrata, německy klettersteig? Budete se potřebovat orientovat v obtížnosti via ferrat, v bezpečném postupu po zajištěné cestě, seznámit se s objektivními riziky, které na ferratách hrozí a v neposlední řadě si vybavení na via ferraty budete muset koupit nebo půjčit. Odzvonilo době, kdy jsme potkávali na zajištěné cestě horolezce se smyčkou a karabinou, i když i dnes občas podobné extrémisty spatříme. Nebudu tedy dlouze omílat, že při zdolávání via ferrat se vám naskytnou pohledy, které dříve zažívali pouze horolezci a že při lezení ferrat budete cítit příjemné napětí, které vyvrcholí při úspěšném zdolání jejího konce. To vám je asi jasné, proto si čtete podobné články jako je tento. Via ferraty prostě dokáží uchvátit celou rodinu s dětmi, ale i zkušeného horolezce, kterého dokáží prověřit silově i psychicky. Každý si určitě vybere svoji cestu. Níže shrnuji poznatky, které jsem nabyl za 15 let jako průvodce po ferratách a zároveň jako majitel outdoorového obchodu.
Jste pokročilý feratista a nezajímají vás základy? Mrkněte na náš článek Nejčastější chyby na ferratách.
Co je via ferrata?
Český překlad je zajištěná cesta. Jak tedy název napovídá, jedná se o cestu v exponovaném horském nebo skalním terénu, která je narozdíl od horolezecké cesty zajištěná ocelovým fixním lanem a v případě potřeby jsou používány umělé stupy, chyty nebo je případně pro usnadnění postupu sekáno do skály. Původně vznikaly zajištěné cesty za účelem zásobování strategicky důležitých míst, zejména horských sedel, v italských Dolomitech za 1. světové války. Později s rozvojem turistiky, začaly vznikat via ferraty, které nás přivedly na zajímavé vrcholy hor, zpravidla nejjednodušší cestou, která by za normálních okolností vyžadovala horolezecké zkušenosti. V 90. letech 20. století pochopili majitelé horských chat význam via ferrat, které se stávaly více populární i díky snadné dostupnosti vybavení. Zajištěné cesty tak začaly vznikat v okolí horských chat, osad, hostinců, penzionů, kde bylo prvořadým cílem podpořit turistický ruch. Via ferraty tak nevedly již pouze na vrcholy nejjednodušší cestou, ale naopak začaly vznikat zajištěné cesty vyšší obtížnosti mnohdy na údolních stěnách, v korytech potoků, ve starých lomech, apod.
Schody do nebe na rakouské ferratě Instersport-klettersteig
Obtížnost via ferrat
V Evropě se nám ustálily dvě klasifikace, které se odvíjí i od rozdílného pojetí stavby zajištěných cest. Na první pohled nepoznáte rozdíl, ale zkušenější lezec okamžitě pozná, že pojetí francouzské a rakouské je dosti rozdílné.
Vybavení na ferraty můžete zakoupit na Quill outdoor >>
Francouzská klasifikace via ferrat:
Francouzské zajištěné cesty se vyznačují volným fixním lanem, které slouží zejména k jištění a neslouží k postupu. K tomu naopak slouží poměrně velké množství umělých prvků jako jsou kramle, roxory, různé tyče, žebříky, apod. Lano zůstává volně visící, ukotveno vždy v bezpečné vzdálenosti od sebe. V případě pádu se karabiny ferratového tlumiče pádu nezastavují o kotvící bod, ale o smyčku, kterou lano vytváří. Takový pád je výrazně bezpečnější z hlediska namáhání karabin na boční lom. Vlastní klasifikace obtížnosti ferrat vychází z klasifikace horských výstupů:
- F (facile) - lehké
- PD (peu difficile) - trochu obtížné
- D (difficile) - obtížné
- TD (trés difficile) - velmi obtížné
- ED (extreme difficile) - extrémně obtížné
S touto klasifikací se setkáme nejčastěji ve Francii a v některých částech Švýcarska. Zejména ve "francouzsky mluvící" části (Wallis).
České ferraty jsou spíše přípravou na opravdu "vážné" ferraty v zahraničí. Délka je většinou vykoupená vyšší obtížností. Via Ferrata Kavárnička u Srbské Kamenice.
Rakouská klasifikace via ferrat:
Rakouské zajištěné cesty jsou našincům více známé. Fixní lano, narozdíl od francouzského typu ferrat, slouží k postupu, protože je pevně vypnuté mezi kotvící body. Umělé prvky jako jsou kramle, roxory a žebříky jsou použity v omezenější míře. V případě pádu se karabina ferratového tlumiče pádu zastavuje o kotvící bod lana a je tak extrémně namáhaná na lom. Pád na tomto typu ferraty je tak z principu náročnější na materiál, než případný pád na ferratě francouzského typu. V místech kde se pády předpokládají se proto používají gumové tlumiče zavěšené na ocelové lano před kotvící bod. Rakouská stupnice je značená vzestupně podle abecedy:
A - lehké: Většinou se nejedná o horolezecký terén, ale o exponovaný a zajištěný turistický chodník. Mnohdy se podobné trasy využívají k výstupům na horské chaty, apod. Zkušený lezec/turista na této obtížnosti nepotřebuje jištění. Pozor! V případě nevhodného počasí (sníh, déšť) dokáže ferrata této obtížnosti překvapit.
B - mírně obtížné: Strmější terén, kde se již používají umělé prvky jako např. žebříky. Průměrně zdatný turista nebo lezec by zde neměl mít problémy, nicméně je potřeba počítat s větší expozicí, tedy odolnost vůči závratím nutná. Překonání zajištěné cesty v této obtížnosti by se dalo přirovnat k lezení po dlouhém žebříku.
C - obtížné: Zde již přichází na řadu klasické lezení. Vyjímkou nejsou kolmé místa, které jsou však dobře zajištěné a v případě potřeby je zde dostatek umělých prvků. Terén je již zpravidla velmi strmý, není vyjímkou překonávání značných výškových rozdílů na krátké vzdálenosti. V těžších kolmých úsecích už nenajdeme tolik umělých prvků jako u obtížnosti B a k postupu využíváme zpravidla pouze lana nebo přírodních stupů a chytů. Jištění v této obtížnosti by mělo být samozřejmostí pro každého lezce.
D - velmi obtížné: Zde jsou již časté kolmé až převislé úseky bez umělých stupů a chytů. Absolvovat via ferratu této obtížnosti vyžaduje zkušenosti a vytrvalostní sílu. Ferraty této obtížnosti jsou pro lezce v dobré fyzické a psychické kondici. Zde se již láme chleba mezi začátečníkem a zkušeným horalem. U této obtížnosti je nezbytné kompletní vybavení na via ferraty, dobré plánování tůry a úplná odolnost vůči stresu.
E - extrémně obtížné: Z názvu je patrné, že půjde o to nejvíc náročné co můžeme na ferratách potkat. Síla v pažích je již nutností, jelikož budeme překonávat převisy a dlouhé kolmé úseky bez žebříků a umělých stupů. Mnohdy se jedná o "ručkování" po laně. Zde by se začátečník v žádném případě neměl objevit.
F - je variantou E s delšími odlezy do převisu nebo s možností zařazení do ferraty lezecké úseky podle stupnice UIAA I-II, které nejsou vůbec jištěné. S umělými stupy v převisu zde moc nepočítejte a potrénujte předloktí a vzdušné visy. Jedná se o ryze sportovní záležitost, spíše posilovnu. Postup na ferratě této obtížnosti znamená udělat zhyb k dalšímu kroku. Viset na jedné ruce není v této obtížnosti vyjímkou.
S touto klasifikací se setkáme nejčastěji v Rakousku, v Německu, ve Švýcarsku, v České republice, na Slovensku a v Itálii.
Bezpečný postup na via ferratě
◄ zatopené místa na ferratě můžete potkat pokud jste nevěnovali dostatečný čas přípravě a sledování počasí.
Na ferratu jedině za pěkného počasí. Tůru plánuju doma, kde nastuduju průvodce a předpověď počasí. Po příjezdu na místo si ověřím v místě, zda-li platí informace, které jsme si doma načetli. V průběhu tůry, zejména dlouhé horské, neustále sleduji vývoj počasí. Vždy mám únikový plán a kompletní vybavení na ferraty. Nabitý telefon a číslo na místní horskou službu je samozřejmostí.
Na ferratě dodržuju rozestupy. Zejména v kolmých úsecích si dávám pozor na to, aby lezec předemnou byl v dostatečné vzdálenosti, při které mně neohrozí jeho případný pád. Pozor! Nezapomeňte připočítat výšku člověka a délku vypáraného tlumiče pádu. Ideální rozestup je ob dvě jištění.
Odpovídající tempo je základ včasného návratu. Neustále myslete na to, že vrcholem ferrata většinou nekončí a je potřeba se i vrátit. Špatně zvolená obtížnost nebo délka ferraty nahnaly husí kůži nejednomu lezci.
Děti na ferratě vždy jistíme. Neexistuje tlumič pádu pro děti a pro dospělé. Existuje pouze jeden typ ferratové brzdy a ta je certifikovaná podle normy EN958:2017. Ta nám říká, že tlumič pádu funguje od 40 po 120 kg. Všechny okolo tohoto rozpětí musíme jistit dynamickým horolezeckým lanem! Pokud si netroufáme na jištění, volíme ferratu kde nehrozí pád z výšky. Ideální volbou jsou ferraty vedoucí traverzem, kde nehrozí dlouhé pády.
Nikdy na ferratě nezůstáváme nejištění. Pokud někdo chce předbíhat, je to jeho problém a nesmí nás ohrozit. Uhneme jak nejvíce to jde, ale neodepínáme se z kotvícího lana. Riziko na sebe přejímá ten kdo předbíhá. Pokud jsme my ti kdo předbíháme, tak co nejvíce ohleduplně k předbíhanému. Můžeme ho omezit, ne ohrozit.
Jedna karabina střídá druhou. Víte proč jsou karabiny na tlumiči pádu dvě? Právě proto, aby jedna z nich byla vždy zapnnutá v kotvícím laně.
Na batohu z vnější části nám nic nevisí, nic nevlaje a nehrozí ztráta vody. Ať si teď říkáte cokoliv, létající PET láhev je na ferratě celkem běžným jevem. Jak se to stane? Poměrně snadno. Stačí si ji nechat v boční kapse batohu a v kolmější části ferraty se zaklonit. Rázem jste bez vody a ti pod váma v horším případě bez hlavy.
Jaké riziko nám hrozí na via ferratě?
- Samozřejmě se nabízí riziko pádu z výšky. Toto riziko eliminujeme použitím vhodného jistícího vybavení na via ferraty.
- Riziko pádu kamení. V horách je to běžný jev, kterému se nedá ubránit. Proto chytří soudruzi z Rakouska vymysleli horolezeckou přilbu. Ano, vymysleli i cyklistickou přilbu, ale víte jaký je v nich rozdíl? Přilba do hor vydrží pád kamene už jen proto, že v horní části nemá větrací otvory jako přilba cyklistická.
- Blesk je jediný elektrikář, který nedodržuje ohmův zákon. Je to bohužel tak. Zajištěná cesta je jeden obrovský hromosvod. Na ferratě v bouřce fakt nechce být ani ten největší masochista. Plánování tůry zejména v létě je nesmírně důležité. Je lepší se 3x otočit, než zažít 1x bouřku na hromosvodu.
- Tržné, řezné a sečné rány. Riziko opět eliminujeme vybavením. Použijeme rukavice, které mají "uřezané prsty". Můžeme ty cyklistické, ale jejich životnost bude značně omezená. Pokud ne ty ferratové, vhodnější budou pracovní kožené. Jelikož nás ani rukavice neochrání před všemi nástrahami zajištěné cesty, nechybí nám v batohu lékárnička. Jak vybavit lékárničku jsme si již popsali.
- Zlomeniny jsou specifické zranění, které se často nestávají, ale bohužel nejdou vyloučit. Pády na ferratě jsou velmi "tvrdé" a zlomenina žeber není nic vyjímečného. Zvlášť pokud vybavení, které máme, používáme nevhodně. Vyjímkou nejsou ani kompresní zlomeniny páteře a pánve.
Jak dopadne nesprávně použité vybavení na ferratě? Závaží 80kg, pád 2m. Video starší, ale pořád aktuální.
Vybavení na via ferraty
Nebudu začínat slovy: "Začneme od toho nejdůležitějšího", protože všechno co zde popíšu je důležité úplně stejně a kompletní vybavení tvoří bezpečnostní celek, který pohromadě eliminuje rizika uvedená výše.
Jistící set, tlumič pádu nebo ferratová brzda
Všechny tyto názvy se používají pro tlumič pádu, který funguje na principu trhání setkaného textilního popruhu při určité míře zatížení. Po zachycení pádu dojde v určitém momentu k párání textilního popruhu. Toto párání pád utlumí natolik, že nehrozí poškození zdraví vlivem prudké komprese od sedacího, případně i hrudního úvazku. Zařazení tlumiče pádu do sestavy jištění na ferratě je nezbytné pro zmenšení rázové síly, která působí na naše tělo v okamžiku zachycení pádu. Párací tlumič zachytí pád pouze jednou. Poté je potřeba ho vyměnit. Podle normy EN958:2017 funguje tlumič pádu pro osoby 40 - 120 kg. Odsedávání na ferratě do tlumiče pádu je bezpečné a nedojde k párání. K tomu je potřeba mnohem větší rázové síly. Zjednodušeně řečeno pád alespoň z 1 metru.
Čím se liší ferratové tlumiče pádu?
- hmotnost
- karabiny - všechny musí mít označení K v kroužku. Jedině tyto karabiny jsou testované na lom.
- popruhy mezi karabinami a tlumičem
- materiál obalu tlumiče (různá životnost)
- obrtlík a bez obrtlíku
Ferratové sety na QUiLL outdoor ►►
Speciální karabiny s "dlaňovou" pojistkou zámku jsou nejčastěji součástí ferratových tlumičů pádu.
Horolezecký úvazek
Můžeme uvažovat nad lehkým sedákem bez polstrování nebo můžeme využít klasický horolezecký sedák. Předpokládáme, že v sedáku nebudeme viset ani do něho nebudeme padat. Horolezecký sedák má čistě preventivní funkci. Není potřeba větší množství materiálových poutek. Můžeme uvažovat nad celotělovým úvazkem nebo nad spojením sedák a prsák (hrudní úvazek), které propojíme popruhovou smyčkou s nosností 22 kN. Celotělový úvazek nebo spojení sedák a prsák používáme zejména při lezení s batohem. Samostatný hrudní úvazek nesmíme používat. Ferratový úvazek by měl být hlavně lehký.
Čím se liší horolezecké úvazky?
- konstrukce - sedací, hrudní, celotělový
- hmotnost
- velikost
- počet spon
- polstrování
- způsob zachycení pádu - levnější = bolestivější (zjednodušeně řečeno), protože záleží na způsobu zachycení pádu
V případě dětí volíme vždy celotělový horolezecký úvazek. V případě, že dítě nemá 40kg, musíme ho na ferratě dojišťovat horolezeckým lanem.
Horolezecká přilba
Slouží jako ochrana hlavy před padajicími předměty nebo jako ochrana proti nárazu. Cyklistická přilba má ventilaci v horní části a pro via ferraty není vhodná. Přilba musí mít certifikaci pro horolezectví. Rozlišujeme několik různých konstrukcí horolezeckých přileb. Skořepinová přilba, která je těžší, ale vydrží drsnější zacházení a pěnové přilby, které mají nízkou hmotnost, ale jsou náchylnější na poškození.
Čím se liší horolezecké přilby?
- konstrukce - skořepina, pěna, kombinace
- hmotnost
- životnost
- tvar a design
- možnosti nastavení
Horolezecké přilby vhodné na ferraty ►►
Ferratové rukavice
Rukavice mají funkci ochrannou. Ocelové lano nám může vytvářet nepříjemné otlaky (mozoly), které zejména u lidí co na tento pohyb nejsou zvyklí, můžou nepříjemně bolet. Vidět na ferratách mozoly rozedřené do krve není úplně vyjímkou. Rukavice na ferraty nám také chrání dlaň před tržným poraněním, které nám může způsobit roztřepené ocelové lano. Správce ferraty se sice snaží tyto místa ošetřit páskou nebo tuto část lana vyměnit, ale vyhnout se tomu úplně nelze.
Aby se nám dobře manipulovalo s karabinami, je dobré, aby minimálně palec a ukazováček měly odhalené konečky, které budou bezproblému karabiny obsluhovat.
Velký rozdíl v ceně tvoří materiál rukavic. Jelikož se předpokládá vysoké mechanické zatížení v dlaňové části, využívá se nejčastěji kůže. Levnější rukavice mají kůži hovězí, dražší rukavice mají kůži kozí, která je odolnější, pružnější a na rukavice více vhodná. Z dalších materiálů hraje svůj prim Kevlar. Jedná se o velmi odolnou textílii, která se obvykle používá u vysoce namáhaných míst.
Čím se liší ferratové rukavice?
- velikost
- materiál
- prstové a bezprstové
- konstrukcí
Nabídka ferratových rukavic ►►
Lezecký batoh
Jedná se o batoh s objemem 20-30 litrů v případě, že plánujeme jednodenní ferraty. Cyklobatohy o objemu 15 a méně litrů opravdu nejsou vhodné, protože do nich nenacpeme všechno důležité vybavení. Lezecký batoh nemá zbytečné kapsy a popruhy z vnější části, které nám budou zbytečně překážet a hrozí, že se nám budou zachytávat o prvky na ferratě. Lezecký ferratový batoh jde dobře stáhnout kompresními popruhy, jelikož když většinu věcí pod ferratou vytáhneme, batoh se tomu musí umět přizpůsobit. Na bederním pásu jsou nebo můžou být materiálové poutka. Ramenní popruhy a zádový systém většinou nejsou nijak extrémně polstrované, ale jsou vysoce prodyšné. Batoh na ferraty má nízkou hmotnost. Snažíme se vyhnout batohům se zipy, které se můžou pokazit a pokud se tak stane, tak věřte, že vždy v tu nejméně vhodnou chvíli.
Čím se liší lezecké batohy na ferraty?
- velikost
- hmotnost
- materiál
- technické detaily
Ferratové boty
Ferratová bota je kotníková nebo nízká obuv s velmi pevnou podrážkou, která vás udrží i na velmi malých stupech. V přední části podešve bývá část s ostrou hranou, tzv. climbing zone. Boty mají měkčí směs, proto na skále lépe drží. Nevýhodou je rychlejší opotřebení podešve při chůzi zejména na tvrdém povrchu.
Ferratové oblečení
Oblečení na ferraty by mělo být především pohodlné, z elastických materiálů, otěruvzdorné a dobře prodyšné. V případě horských via ferrat by nám v batohu nikdy neměla chybět kvailtní nepromokavá bunda s kapucí, pod kterou se vleze horolezecká přilba, čepice a náhradní rukavice. Funkční prádlo vám výlet nejen udělá příjemnější, protože se v něm budete cítit lépe, ale v případě, že vás zaskočí náhlé ochlazení, příjemně vás zahřeje.
Kompletní vybavení na ferraty najdete v našem obchodě QUiLL outdoor ►►
Mosty na ferratách nejsou žádnou vyjímkou a prověří psychickou odolnost nejednoho lezce.